Jaskra jest pierwszą przyczyną ślepoty na świecie

ZDROWIE

Autor: KLX/Rynek Seniora   07 marca 2016 14:09


Jaskra jest pierwszą przyczyną ślepoty na świecie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W skali globalnej na jaskrę cierpi około 65 mln. ludzi, i szacuje się, że liczba ta wzrośnie w roku 2020 do ok. 76 mln. W Polsce, według ostatnich danych GUS, zarejestrowanych jest ponad 400 tys. pacjentów z tą chorobą, ale z powodu niskiej wykrywalności jaskry w naszym kraju, szacuje się, że może ich być nawet 700 tys. Choroba dotyka najczęściej ludzi po 60 r.ż.

W kraju leczy się jedynie 3-4 na 10 chorych, pozostali tracą wzrok, nie zdając sobie z tego sprawy.

Osoby, które szczególnie powinny się przebadać to te, które mają jaskrę w najbliższej rodzinie, krótkowidze, narażone na ciągły stres, z bardzo niskim ciśnieniem ogólnym, migrenami i diabetycy.

Przyczyny jaskry nie są do końca poznane. Wiemy dziś, że może ją wywoływać podwyższone ponad normę ciśnienie w gałce ocznej, zaburzenia krążenia krwi czy skłonności genetyczne. Choroba dotyka najczęściej ludzi po 60-tce, jednak sporą grupę pacjentów stanowią ludzie młodzi i aktywni zawodowo.

Jaskra nie daje żadnych ewidentnych objawów, jak np. pogorszenie ostrości wzroku, zaczerwienienie czy ból, dlatego pacjenci nierzadko zgłaszają się do okulisty z chorobą w znacznym stopniu zaawansowania, kiedy niewiele już można zrobić. Jednak jaskra dostatecznie wcześnie wykryta i odpowiednio leczona może zostać z powodzeniem zahamowana. Pacjent ma szansę zachować dobry wzrok do końca życia, nie musząc ograniczać swojej dotychczasowej aktywności.

W celu przebadania się w kierunku jaskry najlepiej udać się do specjalistycznego ośrodka, dysponującego odpowiednią aparaturą diagnostyczną, jak np. perymetrem komputerowym do badania pola widzenia, tomografem siatkówkowym czy analizatorem grubości włókien nerwowych. Jaskrę można leczyć kroplami do oka (najczęściej), zabiegami laserowymi lub chirurgicznymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR