Jednoznaczna diagnoza: system opieki i leczenia nie odpowiada potrzebom osób starszych
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   14 maja 2015 09:41

System opieki nad starszymi osobami jest, eufemistycznie rzecz ujmując, niewspółmierny do potrzeb osób w tym wieku - powiedział 13 maja podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

Podczas posiedzenia posłowie wysłuchali także „Informacji na temat rozwiązań opiekuńczych i leczniczych dostosowanych do potrzeb osób starszych oraz dostępności usług ochrony zdrowia” przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia oraz informacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. 

Przedstawiając dane dotyczące stanu opieki geriatrycznej i długoterminowej w Polsce oraz poziomu finansowania tych świadczeń przez NFZ, Beata Małecka-Libera, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia podkreśliła, że resort ma świadomość, iż w niedostateczny sposób pokrywają one istniejące zapotrzebowanie. Dotyczy to zwłaszcza świadczeń z zakresu geriatrii.    

MZ: zwiększamy wydatki, kształcimy za środki z UE
Wiceminister tłumaczyła jednak, że liczba oddziałów i poradni geriatrycznych sukcesywnie wzrasta. Jeśli chodzi o liczbę geriatrów, to zdaniem MZ nowy sposób kształcenia lekarzy przyczyni się do zwiększenia liczby osób posiadających tę specjalizację. - Nie jesteśmy jednak w stanie z roku na rok spowodować takiego wzrostu, który pokryje zapotrzebowanie - zastrzegła.

Ministerstwo prowadzi także działania, które mają na celu zwiększenie kompetencji z zakresie opieki nad osobami starszymi wśród lekarzy innych specjalizacji, a także pielęgniarek i fizjoterapeutów.  

- Chodzi o projekty dofinansowane ze środków UE, które realizujemy wspólnie z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych - poinformowała.

Innym projektem, również finansowanym z funduszy unijnych (PO Wiedza-Edukacja-Rozwój) jest pilotażowy program, który ma na celu wprowadzenie do systemu nowej instytucji sprawującej opiekę nad osobami starszymi - chodzi o dzienne domy opieki medycznej. - Byłyby one ogniwem pośrednim między specjalistyczną opieką ambulatoryjną, a leczeniem na oddziałach szpitalnych - tłumaczyła wiceminister.

Dokumentem, który w jej ocenie może mieć duże znaczenie dla systemu opieki nad osobami starszymi jest Narodowy Program Zdrowia. Jednym z jego celów jest wydłużenie i poprawa jakości życia. Działania zawarte w tym programie będą się skupiały wokół czynników, które mają na to negatywny wpływ.   

MPiPS chce wdrożyć usługi asystenckie i opiekuńcze
Po fundusze unijne zamierza też sięgnąć Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Mają one służyć m.in. wypracowaniu, przetestowaniu i wdrożeniu (w tym upowszechnieniu) standardów usług opiekuńczych i asystenckich na rzecz osób starszych o różnym stopniu niesamodzielności w miejscu ich zamieszkania. W planach jest także opracowanie standardów kształcenia osób świadczących tego typu usługi. 

Jeśli chodzi o działania resortu pracy, które już są realizowane, zainteresowanie posłów wzbudził program Seniora-WIGOR. - Konkursy dla samorządów w ramach tego programu zostaną ogłoszone prawdopodobnie już pod koniec przyszłego tygodnia - poinformowała podsekretarz stanu w MPiPS Małgorzata Marcińska.  

NIK: ani jednego łóżka, poradni, lekarza...
W posiedzeniu Komisji uczestniczył także Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli. Przedstawiał najważniejsze wnioski z raportu NIK dotyczącego stanu opieki nad osobami w wieku podeszłym.  - Dostrzegamy wysiłki Ministerstwa Zdrowia związane z poprawieniem stanu opieki nad osobami w podeszłym wieku - zaznaczał na początku. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.