Jedząc produkty pełnoziarniste spalasz ok. 100 kcal więcejPAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora - 17 lutego 2017 14:11


Zastąpienie produktów z ziaren oczyszczonych produktami pełnoziarnistymi poprawia metabolizm oraz zwiększa spalanie kalorii - wynika z badań, o których informuje "American Journal of Clinical Nutrition".

Naukowcy z Tufts University w Bostonie podkreślają, że zawarty w produktach pełnoziarnistych błonnik pomaga w spalaniu kalorii pochodzących z innych spożywanych pokarmów - podaje PAP Nauka w Polsce. 

W trwających osiem tygodni badaniach wzięło udział 81 kobiet i mężczyzn w wieku od 40 do 65 lat. Przez pierwsze dwa tygodnie wszyscy uczestnicy spożywali takie same posiłki, przy uwzględnieniu indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. Następnie podzielono ich na dwie grupy, z których jedna spożywała produkty pełnoziarniste, a druga produkty z ziaren oczyszczonych. Diety różniły się głównie zawartością ziaren i błonnika.

Po uwzględnieniu poziomu aktywności fizycznej ustalono, że osoby, które spożywały produkty pełnoziarniste, miały lepsze tempo metabolizmu oraz spalały dziennie o ok. 100 kcal więcej w porównaniu z osobami spożywającymi ziarna oczyszczone. Odczuwanie głodu i sytości w obu grupach było podobne.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl