Jest najnowszy raport o zdrowiu Polaków. Wiele wniosków zaskakuje

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 lutego 2017 13:34


Jest najnowszy raport o zdrowiu Polaków. Wiele wniosków zaskakuje Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polacy żyją coraz dłużej: kobiety średnio 82 lata, a mężczyźni 74; liczba ludności zmniejsza się jednak sukcesywnie - w 2015 r., pierwszy raz po zakończeniu II wojny światowej, przyrost naturalny był ujemny zarówno w miastach, jak i na wsi - wynika z raportu NIZP-PZH.

Najnowszy raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" zaprezentowano w czwartek (16 lutego). NIPZ-PZH opracowuje takie raporty od lat 70., sprawozdania publikowane są co cztery lata.

Żyjemy dłużej, ale i tak nas ubywa
Pozytywne dane zawarte w raporcie pokazują m.in., że Polacy żyją coraz dłużej i rzadziej umierają na choroby krążenia; negatywne informacje dotyczą m.in. faktu, że nie jest widoczny postęp w obszarze wyleczalności nowotworów oraz że ogólne objawy depresji wykazuje 5,3 proc. Polaków powyżej 15. roku życia.

Raport pokazuje, że Polki żyją 1,7 roku krócej niż wynosi średnia europejska. Kobiety w Polsce żyją bowiem 81,9 lat, podczas gdy średnia długości życia kobiet w krajach Unii Europejskiej to 83,6.

Mężczyźni średnio żyją zaś w Polsce cztery lata mniej niż wynosi przeciętna długość życia mężczyzn w UE. Polacy dożywają średnio wieku 73,8 lat, podczas gdy średnia unijna to 78.

Autorzy publikacji zauważają, że im wyższe wykształcenie, tym dłuższe życie.

W raporcie wskazano, że liczba ludność Polski systematycznie zmniejszała się po 2011 r. W 2015 r., pierwszy raz po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r., przyrost naturalny był ujemny zarówno w miastach, jak i na wsi. W 2015 r. Polska liczyła 38 mln 437 tys. osób.

Najczęściej umieramy na choroby układu krążenia
Główną przyczyną przedwczesnej śmierci Polaków w wieku 25-64 lat są choroby układu krążenia, choć liczba osób umierających z tego powodu systematycznie spada od końca lat 90. XX w. Drugą przyczyną zgonów są nowotwory złośliwe, które są największym zagrożeniem dla Polaków w wieku 45-69 lat.

W raporcie zauważono, że w poszczególnych regionach Polski notuje się wyraźnie różne statystyki dotyczące zgonów z powodu chorób nowotworowych: np. w woj. kujawsko-pomorskim umieralność z powodu nowotworów jest większa o 30 proc. niż na Podkarpaciu. Autorzy raportu zwracają uwagę, że na Podkarpaciu odsetek osób uzależnionych od tytoniu jest najniższy w całej Polsce. Pali tam ok. 23 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet, podczas gdy w woj. kujawsko-pomorskim - ok. 30 proc. panów i 22 proc. pań. Najwięcej palaczy jest na Warmii i Mazurach, gdzie pali ponad 34 proc. mężczyzn i ponad 22 proc. kobiet.

W raporcie podano, że w ciągu ostatniej dekady w Polsce nie odnotowano postępu w wyleczalności nowotworów złośliwych. Skutecznie daje się zwalczyć 43 proc. tego typu chorób.

Olbrzymi problem to samobójstwa mężczyzn
Raport pokazuje również, że w Polsce w ciągu roku większa liczba mężczyzn popełnia samobójstwo niż ginie w wypadkach komunikacyjnych. Polacy znacznie częściej popełniają samobójstwo niż mężczyźni w innych krajach UE. W 2014 r. w Polsce na skutek samobójstwa straciło życie prawie 6 tys. osób, z których zdecydowana większość (ponad 5 tys.) to mężczyźni. Tak ogromnej i trwałej dysproporcji między płciami (wysoki trend utrzymuje się już od dłuższego czasu) nie obserwuje się w żadnym innym kraju UE.

Współczynnik zgonów z powodu samobójstw mężczyzn w Polsce wynosi 25,7 na 100 tys. osób, a ogółem w UE - 16. Inaczej jest w przypadku kobiet - Polki popełniają samobójstwo rzadziej niż Europejki ogółem (współczynnik samobójstw kobiet w Polsce to 3,7 zgonów na 100 tys. osób, a w UE - 4,3).

Z danych NIZP-PZH wynika, że ogólne objawy depresji wykazuje 5,3 proc. Polaków powyżej 15. roku życia, czyli ponad 1,5 mln osób; ponad pół miliona cierpi z powodu najbardziej nasilonych objawów tej choroby.

W raporcie wskazano, że wśród mężczyzn powyżej 18. roku życia za wysoką masę ciała ma 68,2 proc., zaś w przypadku kobiet nadwaga lub otyłość dotyczy 60 proc. dorosłej populacji. Raport pokazuje też m.in., że większość mieszkańców polskich miast oddycha powietrzem, w którym poziom zanieczyszczeń przekracza normy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR