Joga pozwala zapobiec spadkowi sprawności umysłowej
Autor: PAP/Rynek Seniora   21 lipca 2017 09:39

Praktykujące jogę kobiety w podeszłym wieku posiadają grubszą warstwę kory mózgowej w rejonie związanym z funkcjami uwagi i pamięci - czytamy na łamach czasopisma „Frontiers in Aging Neuroscience”.

Z wiekiem mózg podlega przemianom strukturalnym mogącym prowadzić do upośledzenia funkcji uwagi i pamięci. Naukowcy ze Szpitala im. Alberta Einsteina w Sao Paulo (Brazylia) wykazali jednak, że praktykowanie jogi - systemu filozofii indyjskiej obejmującego ćwiczenia i medytację - może zapobiegać spadkowi sprawności umysłowej w podeszłym wieku.

Badacze zaprosili do laboratorium 21 joginek w wieku powyżej 60 lat, które praktykowały jogę co najmniej dwa razy w tygodniu przez okres minimum ośmiu lat, oraz 21 kobiet w tym samym wieku, które nigdy nie praktykowały jogi, ale były zdrowe i aktywne fizycznie. Przeprowadzili wśród nich badanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI).

Okazało się, że joginki posiadały odmienną strukturę mózgu - dysponowały grubszą korą mózgową w rejonie lewej kory przedczołowej związanej z funkcjami poznawczymi, m.in. uwagą i pamięcią.

W poprzednich badaniach wykazano, że praktykowanie jogi przynosi lepsze efekty zdrowotne, niż wykonywanie zwykłych ćwiczeń aerobowych, a osoby praktykujące jogę mają lepszą świadomość, funkcje uwagi i pamięci. Dowiedziono też, że seniorzy doświadczający niewielkich ubytków w funkcjonowaniu poznawczym, czują się lepiej po krótkotrwałym treningu jogi.

Niniejsze badanie sugeruje, że regularne, długotrwałe praktykowanie jogi może zapobiegać spadkowi funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Jednak ze względu na to, że jest to badanie korelacyjne, nie można tu mówić o związku przyczynowo-skutkowym.

- Porównaliśmy doświadczone joginki z amatorkami, więc nie wiemy, czy u joginek różnice te nie występowały jeszcze przed rozpoczęciem praktyki. Można to stwierdzić jedynie na podstawie kilkuletniego badania ludzi, którzy dopiero zaczynają trenować jogę - mówi Rui Afonso, jeden z badaczy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR