Już ponad dwa miliony zachorowań na grypę i przeziębienia

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 lutego 2017 12:42


Już ponad dwa miliony zachorowań na grypę i przeziębienia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od początku września 2016 r. w całej Polsce odnotowano ponad 2 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, czyli o 34 proc. więcej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej - wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Od września prawie 6 tys. osób zarażonych grypą wymagało hospitalizacji, czyli o 47 proc. więcej niż w tym sam okresie rok wcześniej. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie potwierdził dwa przypadki zgonów z powodu powikłań grypy.

- Wiele osób nie potrafi odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu zachorowania na grypę. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Co gorsze, wielu z nich z objawami grypy uczestniczy w życiu publicznym zarażając innych i narażając siebie na powikłania grypowe - ostrzega przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

Specjalista namawia do szczepień przeciwko grypie, którym nadal można się poddać.

- To najskuteczniejsza metoda walki z wirusem grypy i jego ciężkimi powikłaniami, dlatego zachęcamy, aby pracownicy ochrony zdrowia zlecali swoim pacjentom szczepienia - podkreśla prof. Antczak.

Skuteczność szczepień przeciwko grypie sięga 70-89 proc. Częściową odporność przeciwko grypie uzyskuje się już po tygodniu, a całkowitą - po 14 dniach. W Polsce najwięcej zachorowań z powodu grypy jest zwykle w lutym i marcu.

Grypa nadal często mylona jest z przeziębieniem. Dlatego każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona - twierdzą eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Grypa powoduje groźne powikłania, na które szczególnie narażone są osoby leczące się z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowych oraz m.in. cukrzycy i osoby po 65. roku życia.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH, w poprzednim sezonie grypowych 2015/2016 na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 4 mln Polaków, o prawie 7 proc. więcej niż w sezonie wcześniejszym. Ponad 16 tys. osób wymagało hospitalizacji, o 32 proc. więcej aniżeli w sezonie 2015/2016.

W minionym sezonie grypowym odnotowano również 140 zgonów z powodu grypy. Głównym tego powodem był wzrost zakażeń wirusem świńskiej grypy A/H1N1, który dominował w minionym sezonie (2015/2016).

W nowej szczepionce na sezon 2016/2017 poza szczepem A/California/7/2009 (H1N1) zastosowano również dwa nowe podtypy wirusa grypy: A/Hongkong/4801/2014 (H3N2) oraz B/Brisbane/60/2008. Skład preparatu przeciwko grypie sezonowej co roku rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR