Już wiadomo, kiedy ruszą korzystne zmiany dla zawałowców i czekających na endoprotezyDziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora - 02 sierpnia 2016 13:59


Od nowego roku osoby po zawale oraz te, które wymagają wszczepienia protezy stawu biodrowego, zostaną objęte kompleksową usługą medyczną. Po zabiegu szpital zapewni im dalsze porady specjalistów oraz rehabilitację - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Resort zdrowia dla zawałowców oraz osób kierowanych do wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego opracował nową ścieżkę leczenia. Pacjenci dostaną swoich koordynatorów, którzy m.in. będą umawiać ich na wizyty. W przypadku osób po zawale opieka ma trwać rok po wyjściu ze szpitala. Dla potrzebujących operacji stawu biodrowego rozpocznie się ona nawet kilka miesięcy przed zabiegiem. 

Jasno określono też, w jakim czasie placówka musi „wyrobić się” z zapewnieniem świadczeń. Decyzja o implantacji kardiowertera/defibrylatora ma zapaść w 6-9 tygodni od momentu wypisu ze szpitala, a sam zabieg wykonany będzie w ciągu kolejnych trzech miesięcy. Pierwsza konsultacja kardiologiczna powinna odbyć się nie później niż w 6 tygodniu po wypisie ze szpitala (ma ich być średnio cztery). Ośrodki będą musiały wykazywać swoją skuteczność także w zmianie nawyków pacjentów w zakresie diety (wskaźnik BMI) czy palenia.

Dla wszczepiania endoprotez ustalono, że zabieg powinien odbyć się nie później niż pół roku od konsultacji ze specjalistą (teraz to nawet kilkanaście lat), a na samą konsultację nie powinno się czekać dłużej niż trzy miesiące. Przypadki pilne mają być operowane w 90 dni od ich zlecenia lub szybciej.

Jak dowiedział się DGP, resort zdrowia planuje, że opieka koordynowana zacznie obowiązywać już z początkiem 2017 r. Obecnie MZ doprecyzowuje ostatnie ustalenia z prezesem NFZ. Gdy rozporządzenie będzie gotowe, ustalone zostaną stawki za kompleksowe leczenie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl