Już wkrótce Światowy Dzień Reumatyzmu: będą wykłady, badania i kiermasz

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski, NIGRiR/Rynek Seniora   06 października 2016 15:31


Już wkrótce Światowy Dzień Reumatyzmu: będą wykłady, badania i kiermasz Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

12 października br. w Warszawie obchody Światowego Dnia Reumatyzmu organizuje Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Najlepsi specjaliści podzielą się swoim doświadczeniem i najnowszymi wynikami badań z chorymi oraz ich rodzinami. Organizator zapowiada także badania, kiermasz i porady w zakresie diety i rehabilitacji.

Obchody Światowych Dni Reumatyzmu organizuje Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie wspólnie z Warszawskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. 

Jakie atrakcje dla uczestników?
Konferencja rozpocznie się o godz. 10 w siedzibie Instytutu przy ul. Spartańskiej 1 w Warszawie. Tegoroczne wydarzenie będzie odbywało się pod hasłem „Przyszłość w Twoich Rękach. Przejdź do działania”.

Oprócz warsztatów edukacyjnych, planowany jest także kiermasz, na którym uczestnicy będą mogli zapoznać się z ofertą stowarzyszeń pacjenckich. Goście konferencji będą mogli skorzystać także z możliwości dodatkowych badań dotyczących: oceny stanu odżywienia, pomiaru BMI oraz tkanki tłuszczowej, oceny samopoczucia, a także testu „Wstań i Idź” - Timed Up and Go (TUG), który wskazuje na zwiększone ryzyko upadków.

Cały program TUTAJ.

Organizatorzy, osoby stykające się z reumatycznymi dolegliwościami na co dzień, chcą w tym roku położyć nacisk na budowanie świadomości, że tego typu schorzenia nie muszą oznaczać życia pełnego ograniczeń. Osoby cierpiące na reumatyzm wciąż mogą realizować swoje marzenia i spełniać się w życiu zawodowym.

Będzie o reumatyzmie seniorów
Instytut w tym roku rozszerzy tematykę o medycynę personalizowaną i reumatyzm w ujęciu geriatrycznym.

Podczas sesji wykładów przygotowywanych przez pracowników NIGRiR-u poruszone zostaną takie zagadnienia jak problem sarkopenii w życiu codziennym czy trudna do wykrycia fibromialgia. Na wykładach poruszony zostanie także temat leków oryginalnych i biopodobnych - czym się różnią i w jakich sytuacjach są skuteczne.

Nie zabraknie również wątków lifestyle’owych, takich jak np. zachowanie sprawności fizycznej czy dobór odpowiedniej diety przy chorobie reumatycznej.

Reumatyzm obejmuje 300 chorób
Reumatyzm to potoczne określenie ponad 300 jednostek chorobowych, które dotykają układ narządu ruchu.

Wśród nich wyróżnia się choroby zapalne jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), toczeń rumieniowaty układowy (TRU) oraz choroby niezapalne (choroba zwyrodnieniowa stawów).

Parlament Europejski szacuje, że dolegliwości ze strony narządu ruchu dotyczą około 30-40 proc. Europejczyków. Oznacza to, że w Polsce jest około 9 mln osób z objawami chorób reumatycznych. W większości przypadków cierpią na chorobę zwyrodnieniową stawów. Sprzyja jej otyłość, ciężka praca fizyczna, ale również siedzący tryb życia, wiek.

Drugą grupę chorób reumatycznych stanowią te o podłożu zapalnym. Są one nieuleczalne, ale można wyraźnie powstrzymać ich postęp stosując skuteczne leczenie. Choruje na nie około 400 tys. Polaków.

Czytaj też: „Tajemna” wiedza reumatologiczna, czyli dramatyczne skutki braku edukacji

Choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego są odpowiedzialne za 12,2 proc. orzeczeń pierwszorazowych do celów rentowych. Jest to trzecia pod względem częstości przyczyna orzekania niepełnosprawności w Polsce. Wyższe wskaźniki są jedynie w przypadku chorób układu krążenia (22,3 proc) oraz nowotworów (21,7 proc.).

W przypadku orzekania o częściowej niezdolności do pracy choroby układu kostno-stawowego stanowią drugą pod względem częstości przyczynę - 19,5 proc. Średni wiek osób, u których się ją stwierdza, to 49,4 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR