
Kaliski Klub Amazonki we wtorek (16 października) rozpoczyna akcję "Październik miesiącem walki z rakiem piersi". - Działania profilaktyczne są bardzo ważne, ponieważ rośnie procent wyleczonych kobiet - poinformowała PAP prezes klubu Barbara Wrzesińska.
W październiku i listopadzie odbędą się wykłady i szkolenia profilaktyczne dotyczące tej choroby. Akcja organizowana jest przez Kaliski Klub Amazonki, który zrzesza i wspiera kobiety dotknięte rakiem piersi.
Pierwszym wydarzeniem w ramach obchodów będzie konferencja pt. "Zyskaj spokój, badaj się". Spotkanie odbędzie się 16 października w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Nowy Świat 4, w godz. od 12 do 15.
Wykłady przygotowali m.in. prof. Dariusz Kowalczyk, który opowie o profilaktyce raka piersi. Prof. Dariusz Samulak przedstawi znaczenie profilaktyki w ginekologii. Po raz pierwszy w Kaliszu z wykładem na temat onkologii w ginekologii wystąpi dr Małgorzata Stawicka-Niełacna z Poznania.
- Konferencja organizowana jest nie tylko dla chorych kaliszanek, ale dla wszystkich, którzy zechcą zgłębić wiedzę na temat chorób onkologicznych - powiedziała Barbara Wrzesińska.
Celem działań profilaktycznych - jak podkreśliła prezes - jest zachęcanie kobiet, żeby badały swoje piersi, "by jak najszybciej podjęły leczenie, wróciły do swoich rodzin i pracy niezbyt okaleczone fizycznie i psychicznie".
Barbara Wrzesińska działa w kaliskich amazonkach od 25 lat. Klub zrzesza obecnie 300 kobiet.
- Wszystkie jesteśmy po przejściu choroby nowotworowej i od wielu lat aktywnie zajmujemy się profilaktyką na rzecz kobiet - powiedziała.
Kolejnym punktem obchodów będą zaplanowane na 23 października Drzwi Otwarte w siedzibie klubu przy ul. Staszica 28a w Kaliszu. - Będziemy uczyć kobiety badania piersi - powiedziała Wrzesińska.
Na 16 listopada zaplanowano konferencję pt. "Lepiej zapobiegać, niż leczyć", na którą zaproszono młodzież kaliskich szkół ponadpodstawowych.
Jak poinformowała prezes Wrzesińska co roku w Polsce stwierdza się 18 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi, a blisko 6 tysięcy Polek umiera z powodu nowotworu.
- Ale pocieszające jest to, że również rośnie procent wyleczeń kobiet, a to oznacza, że są bardziej świadome dzięki działaniom profilaktycznym, częściej się badają - podsumowała.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych