Kalisz: rusza akcja "Październik miesiącem walki z rakiem piersi"

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 października 2018 12:43


Kalisz: rusza akcja "Październik miesiącem walki z rakiem piersi" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kaliski Klub Amazonki we wtorek (16 października) rozpoczyna akcję "Październik miesiącem walki z rakiem piersi". - Działania profilaktyczne są bardzo ważne, ponieważ rośnie procent wyleczonych kobiet - poinformowała PAP prezes klubu Barbara Wrzesińska.

W październiku i listopadzie odbędą się wykłady i szkolenia profilaktyczne dotyczące tej choroby. Akcja organizowana jest przez Kaliski Klub Amazonki, który zrzesza i wspiera kobiety dotknięte rakiem piersi.

Pierwszym wydarzeniem w ramach obchodów będzie konferencja pt. "Zyskaj spokój, badaj się". Spotkanie odbędzie się 16 października w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Nowy Świat 4, w godz. od 12 do 15.

Wykłady przygotowali m.in. prof. Dariusz Kowalczyk, który opowie o profilaktyce raka piersi. Prof. Dariusz Samulak przedstawi znaczenie profilaktyki w ginekologii. Po raz pierwszy w Kaliszu z wykładem na temat onkologii w ginekologii wystąpi dr Małgorzata Stawicka-Niełacna z Poznania.

- Konferencja organizowana jest nie tylko dla chorych kaliszanek, ale dla wszystkich, którzy zechcą zgłębić wiedzę na temat chorób onkologicznych - powiedziała Barbara Wrzesińska.

Celem działań profilaktycznych - jak podkreśliła prezes - jest zachęcanie kobiet, żeby badały swoje piersi, "by jak najszybciej podjęły leczenie, wróciły do swoich rodzin i pracy niezbyt okaleczone fizycznie i psychicznie". 

Barbara Wrzesińska działa w kaliskich amazonkach od 25 lat. Klub zrzesza obecnie 300 kobiet.

- Wszystkie jesteśmy po przejściu choroby nowotworowej i od wielu lat aktywnie zajmujemy się profilaktyką na rzecz kobiet - powiedziała.

Kolejnym punktem obchodów będą zaplanowane na 23 października Drzwi Otwarte w siedzibie klubu przy ul. Staszica 28a w Kaliszu. - Będziemy uczyć kobiety badania piersi - powiedziała Wrzesińska.

Na 16 listopada zaplanowano konferencję pt. "Lepiej zapobiegać, niż leczyć", na którą zaproszono młodzież kaliskich szkół ponadpodstawowych.

Jak poinformowała prezes Wrzesińska co roku w Polsce stwierdza się 18 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi, a blisko 6 tysięcy Polek umiera z powodu nowotworu.

- Ale pocieszające jest to, że również rośnie procent wyleczeń kobiet, a to oznacza, że są bardziej świadome dzięki działaniom profilaktycznym, częściej się badają - podsumowała. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR