
Zabieg TAVI to nadzieja dla seniorów ze zwężeniem zastawki aortalnej. W ich przypadku nie można prowadzić standardowego postępowania leczenia.
W przypadku leczenia zwężenia zastawki aortalnej zazwyczaj stosuje się kardiochirurgiczną wymianę takiej zastawki.
Wraz ze starzeniem się społeczeństwa coraz częściej występują schorzenia tego typu, jak zwężenie zastawki aortalnej. O ile u młodych pacjentów można je bez dużego ryzyka leczyć operacyjnie, tak u osób starszych wymaga ono nowoczesnych i małoinwazyjnych technik zabiegowych. Takim zabiegiem jest przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej (TAVI).
Tacy chorzy są obciążeni dużym ryzykiem, jeśli chodzi o operacje kardiochirurgiczne, ponieważ sam wiek jest tutaj istotnym czynnikiem ryzyka. Wiemy także, że im człowiek starszy, tym ma więcej chorób współistniejących - głównie choroby oskrzelowo-płucne, niewydolność nerek i przebyte incydenty mózgowe, takie jak udar. To są pacjenci wysokiego ryzyka operacyjnego
Jeszcze kilkanaście lat temu pacjenci w podeszłym wieku z taką wadą byli leczeni tylko zachowawczo.
Technologia, postęp medycyny i wybitne umiejętności operatorów przychodzą z pomocą właśnie chorym w podeszłym wieku. Dzięki zabiegom przezcewnikowym pacjent ma wymienianą zastawkę w znieczuleniu miejscowymi, a wprowadza się ją najczęściej przez nakłucie tętnicy udowej. Jest to zabieg mało inwazyjny, a powikłania są rzadsze i stosunkowo mniej groźne.
Więcej: polki.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych