Kardiolodzy: tak dla leczenia zachowawczego, ale nie kosztem zabiegów inwazyjnych

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   04 sierpnia 2016 15:57


Kardiolodzy: tak dla leczenia zachowawczego, ale nie kosztem zabiegów inwazyjnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzisiejsze metody obrazowania RTG, leczenie zachowawcze, farmakoterapia, rehabilitacja, wtórna prewencja to niezbędne elementy składowe kompleksowego leczenia kardiologicznego, ale nie można zapomnieć, że to właśnie interwencje inwazyjne ratują życie w sytuacji jego zagrożenia - tłumaczą eksperci.

Kardiolodzy podkreślają, że metody kardiologii zachowawczej prowadzą do wyleczenia pacjenta, ale to właśnie zabiegi inwazyjne „wyciągają” pacjenta z najcięższej fazy choroby, a żadne terapie kardiologiczne w nowoczesnym leczeniu nie istnieją samodzielnie.

Leczenie zachowawcze to nie konkurencja
Jak przekonują specjaliści z obszaru kardiologii, zachowawcze leczenie ma swoją utrwaloną pozycję i nie ma wątpliwości, że powinno być nadal rozwijane, ale musi współistnieć razem z kardiologią interwencyjną i być przez nią wspierane, ponieważ tylko rozwój obu tych działów pozwala na wybór optymalnej metody leczenia dla chorych.

- Leczenie zachowawcze powinno być rozwijane, stanowi bowiem podstawę intensywnego leczenia antymiażdżycowego. Kardiologia interwencyjna ratuje choremu życie udrażniając naczynie i implantując stent, natomiast “na barki” kardiologii zachowawczej spada leczenie procesu miażdżycowego, który trwa całe życie chorego i dotyczy łożyska naczyniowego. Nadto, nowoczesne leki przeciwpłytkowe, zmniejszając ryzyko zakrzepicy w stencie, stanowią naturalne wsparcie dla kardiologii inwazyjnej - tłumaczy prof. Stefan Grajek, kierownik I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. 

Dodaje, że leczenie farmakologiczne chorób serca ma ogromne znaczenie, ale nie może, nie powinno i nie jest dostatecznie skuteczne, aby stanowić jakiś rodzaj "konkurencji" dla leczenia interwencyjnego.

- Leczenie zachowawcze zapobiega, na ile to możliwe, zagrożeniu życia wywołanego przez różnorakie procesy chorobowe, leczenie interwencyjne doraźnie to życie ratuje. Stawiane obu metod leczniczych w opozycji dowodzi całkowitego niezrozumienia patogenezy chorób serca i naczyń - precyzuje prof. Grajek.

Skoordynowana kardiologia jest najskuteczniejsza
Pacjenci z rozpoznaną chorobą wieńcową wymagają kompleksowego podejścia terapeutycznego, które obejmuje szeroko rozumianą prewencję wtórną choroby wieńcowej (prozdrowotny styl życia, dieta, aktywność fizyczna), optymalną farmakoterapię oraz leczenie inwazyjne (rewaskularyzację przezskórną i chirurgiczną). Zdaniem kardiologów terapie kardiologiczne powinny i muszą się uzupełniać, by móc skutecznie wydłużyć życie chorych i poprawić jego komfort.

- Strategie prewencji wtórnej oraz optymalna farmakoterapia powinny być stosowane ciągle - od rozpoznania choroby wieńcowej do końca życia pacjenta. Strategie interwencyjne i rewaskularyzacja muszą być zastosowane w optymalnych momentach przebiegu klinicznego choroby wieńcowej - tłumaczy prof. Sławomir Dobrzycki, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej z OIOK i Pracownią Hemodynamiki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Wyjaśnia, że zdecydowana większość pacjentów z chorobą wieńcową, nie wymagających aktualnie leczenia inwazyjnego, to pacjenci potrzebujący ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradniach kardiologicznych.

- Pacjent leczony zachowawczo jest (powinien być) pacjentem ambulatoryjnym, pacjent leczony zabiegowo zawsze wymaga hospitalizacji - stwierdza.

- Dzisiaj po skutecznych zabiegach inwazyjnych pacjent jest przez lata leczony dalej metodami zachowawczymi. (…) Tworzenie potencjalnego konfliktu pomiędzy tymi współpracującymi ściśle działami kardiologii mogłoby być bardzo niekorzystne dla pacjentów, a sugestie, że ze względu na brak środków finansowych rozwijajmy tylko jedną z tych dziedzin, są absolutnym nieporozumieniem - akcentuje prof. Andrzej Ochała, kierownik Zakładu Kardiologii Inwazyjnej w Górnośląskim Centrum Medycznym w Szpitalu w Katowicach-Ochojcu.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR