Katowice: kolejki na operacje zaćmy ogromne, ale pacjenci nie przychodzą na zabiegiwww.katowice.wyborcza.pl/Rynek Seniora - 19 września 2016 12:12


Śląski NFZ w tym roku zamierzał wydać na operacje zaćmy 70 mln zł. Miesiąc temu zwiększył jednak kwotę o 6 mln zł  z powodu długich kolejek. Niestety, wielu pacjentów nie zgłasza się na zaplanowane zabiegi i pieniądze te prawdopodobnie nie zostaną w pełni wykorzystane.

Na oddziale okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu w ub. tygodniu zaplanowano usunięcie zaćmy u 19 pacjentów. Zgłosiło się 13. Lekarze i NFZ nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje.

Sytuacja jest tym bardziej zdumiewająca, że wszyscy przecież narzekają na kolejki. Te do zaćmy są ogromne. Z danych NFZ wynika, że w województwie śląskim czeka na operację ponad 84 tys. pacjentów. Średni czas oczekiwania "pilnych" chorych to 195 dni roboczych, a chorych planowych aż 727 dni! Tymczasem od początku roku z własnej woli z operacji zrezygnowało aż 5,2 tys. zapisanych, a 3176 innych bez uprzedzenia nie zgłosiło się do szpitala w dniu planowanej operacji.

Lekarze z Bielska-Białej przypuszczają, że duża część chorych wybiera zabieg w Czechach. Dzięki unijnej dyrektywie o transgranicznej opiece medycznej prywatny zabieg za granicą jest refundowany przez NFZ, podczas gdy krajowy nie.

Więcej:www.katowice.wyborcza.pl