Katowice: szpital wdraża telemonitoring u chorych z niewydolnością serca

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 sierpnia 2015 16:20


Katowice: szpital wdraża telemonitoring u chorych z niewydolnością serca Telemonitoring wprowadza Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Fot. Fotolia

Telemonitoring u chorych z niewydolnością serca wdraża Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Szpital podkreśla, że ma to szczególne znaczenie w dobie starzejącego się społeczeństwa.

Program jest realizowany w szpitalu w Ochojcu od kwietnia. Polega na ocenie jakości życia u chorych z niewydolnością serca ze wszczepionymi układami resynchronizującymi (tzw. CRT-D) przy wykorzystaniu urządzeń do monitorowania stanu zdrowia w domu pacjenta (telemonitoring). Jest on realizowany w formie badań klinicznych.

Zastępca dyrektora ds. lecznictwa prof. Krystian Wita, przekonywał na konferencji prasowej w czwartek (6 sierpnia br.), że telemedycyna umożliwia efektywne leczenie i monitorowanie pacjentów kardiologicznych, szczególnie „w dobie starzejącego się społeczeństwa”.

- Unikatowość naszego eksperymentu medycznego polega na tym, iż zajęliśmy się grupą szczególną, grupą pacjentów z niewydolnością serca. W Polsce, w chwili obecnej, skurczowa niewydolność serca dotyka ponad miliona osób. () Jest to grupa, która permanentnie wzrasta w Polsce i na całym świecie, bo społeczeństwo się starzeje, długość życia się wydłuża - mówił prof. Wita.

Projekt badawczy pozwala na codzienne monitorowanie i zapisywanie szeregu parametrów życiowych takich jak m.in. temperatura ciała, ciśnienie tętnicze, puls, EKG, masa ciała.

Zakwalifikowany do programu pacjent korzysta w domu z systemu, na który składają się m.in. spersonalizowany tablet z zainstalowaną aplikacją (by dane były przypisywane do konkretnego pacjenta). W zestawie są też ciśnieniomierz i przenośne EKG.

Urządzenia są połączone z tabletem bezprzewodowo a pacjent, który używa zestawu realizuje proste komendy głosowe (instruowany jest przez tablet). - Po 2-3 sekundach te wyniki widzi lekarz - powiedział Robert Janiec z Meditel sp. z o. o.

Tablet gromadzi nie tylko wyniki, zawiera też opcje takie jak m.in. „połącz z bliskimi”, „połącz z lekarzem” oraz „profilaktyka” i „przypomnienia”, by np. w odpowiednich porach wziąć leki.

Jednym z 16 zakwalifikowanych do programu pacjentów jest 75-letni chory z rozpoznaną niewydolnością serca z napadowym migotaniem przedsionków, u którego pod koniec maja wszczepiono CRT-D. Pacjent został wyposażony w system monitorujący ze stałym dostępem do platformy telemedycznej, na której zapisywane były wszystkie dokonywane pomiary i za pomocą połączenia internetowego przekazywane lekarzowi.

- Po trzech dniach obserwacji niepokój lekarzy wzbudził nagły wzrost masy ciała oraz zgłaszane przez pacjenta (przez tablet) gorsze samopoczucie. Dzięki wykonywanym pomiarom, a także możliwości zdalnego przekazania wyników lekarzowi, udało się wychwycić u pacjenta migotanie przedsionków. Chory natychmiast trafił do szpitala. Wzrost masy ciała spowodowany niewydolnością i gromadzeniem wody w organizmie został wyrównany. Obecnie stan zdrowia pacjenta jest stabilny, choć wymaga monitorowania - poinformowano.

Obecny na konferencji pacjent tłumaczył, że obsługa tych urządzeń nie jest trudna, jego zadanie polega na tym, by codziennie rano wysłać swoje wyniki oraz poinformować o samopoczuciu.

- Tym monitoringiem ma być objętych docelowo 100 chorych - powiedział prof. Wita.

Zapytany o finansowanie programu wyjaśnił, że z firmą Meditel, z którą szpital współpracuje ma podpisaną umowę o bezpłatne użyczenie sprzętu medycznego.

Prof. Wita podkreślił, że takie rozwiązanie może być przyszłością w medycynie, a „w budżecie () jaki posiada NFZ brak nawet złotówki na telemedycynę”.  - W Unii Europejskiej, w sześciu najbogatszych krajach, wprowadzenie telemedycyny spowodowało zmniejszenie liczby hospitalizacji aż o 19 proc. W samych Niemczech wprowadzenie telemonitoringu tylko u pacjentów kardiologicznych spowodowało zmniejszenie kosztów poniesionych na każdego pacjenta - w skali jednego roku - o 1200 euro - wskazał. Dodał, że są to „dowody na to, że w telemedycynę warto inwestować”.

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca, leczy się rocznie ponad 160 tys. osób. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.