Katowice: w nowej klinice robot będzie przeszczepiał włosyKLX/Rynek Seniora - 29 września 2016 12:31


W Katowicach powstał pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej ośrodek medyczny, w którym zabieg transplantacji włosów będzie przeprowadzał robot. To efekt umowy polsko-amerykańskiej z inżynierami z Doliny Krzemowej w Kalifornii oraz lekarzami z Chicago i Katowic.

ARTAS to obecnie jedyny na świecie robot medyczny zajmujący się transplantacją włosów. Urządzenie samodzielnie, ale pod okiem specjalisty, pobiera w minimalnie inwazyjny sposób włosy z tyłu głowy pacjenta, a następnie przygotowuje miejsca na skórze, w które implantowane będą mieszki włosowe. Robi to w sposób szybki i dokładny, omijając istniejące włosy. Pracę urządzenia kontroluje system komputerowy, a zbiórkę włosów specjalny algorytm.

Urządzenie sprawdza się zarówno w przypadku osób z różnym typem łysienia, jak również u pacjentów po przeszczepach skóry głowy, radioterapiach, u osób z oparzeniami i bliznami. Docelowo katowicka placówka będzie zajmowała się zarówno komercyjnymi zabiegami, jak również zabiegami pro bono, wspierając pacjentów w rehabilitacji i rekonstrukcji owłosienia na głowie.