Kielce: pierwsze w regionie zabiegi tzw. rotablacji u 80-latków

ZDROWIE

Autor: KLX/Rynek Seniora   03 marca 2016 08:47


Kielce: pierwsze w regionie zabiegi tzw. rotablacji u 80-latków Na zdj. blok operacyjny w Pracowni Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach

Kardiolodzy z Pracowni Hemodynamiki Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonali pierwsze w regionie zabiegi tzw. rotablacji. Operacje te przeprowadza się u osób z miażdżycą naczyń wieńcowych, w podeszłym wieku, z cukrzycą.

Doktor Wojciech Gutkowski, szef Pracowni Hemodynamiki w WSzZ, pod którego kierownictwem wykonano pierwszą rotablację, tłumaczy, że zabieg polega na "przewiercaniu" specjalnym borem, poruszającym się z prędkością 120-140 tys. obrotów na minutę, twardej, zwapniałej blaszki miażdżycowej.

Gutkowski dodaje, że z uwagi na strukturę i twardość zmiany zwężającej światło naczynia wieńcowego, u części pacjentów, nie można zastosować zwykłych balonów angioplastycznych.

Pierwsze trzy zabiegi rotablacji, kardiolodzy ze Szpitala Zespolonego w Kielcach, wykonali u pacjentów powyżej 80 roku życia: dwóch mężczyzn i jednej kobiety.

Aterektomie rotacyjne czyli rotablacje są dedykowane właśnie szczególnie chorym w podeszłym wieku, diabetykom. To osoby, u których ewentualny zabieg kardiochirurgiczny wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Dotychczas chorzy tacy musieli poddawać się takim operacjom albo wyjeżdżać do ośrodków poza województwo świętokrzyskie.

W Pracowni Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach w zeszłym roku wykonano łącznie około 5,6 tys. różnych procedur, w tym 2 tys. koronarografii i około tysiąca angioplastyk wieńcowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.