Kielce: po raz pierwszy w województwie nowe zabiegi okulistyczne

ZDROWIE

Autor: PWX/Rynek Seniora   04 maja 2016 12:39


Kielce: po raz pierwszy w województwie nowe zabiegi okulistyczne Chirurgia dróg łzowych to nowa procedura w kieleckim szpitalu refundowana przez NFZ. Fot. Fotolia

W kieleckim szpitalu rozpoczęto wykonywanie zabiegów z zakresu chirurgii dróg łzowych. Tego typu operacji, w ramach refundacji z NFZ, nie wykonuje się w żadnym innym ośrodku w Świętokrzyskiem.

Zespolenie workowo-nosowe (tzw dakrocystorinostomię) przeprowadza się w przypadku niedrożności dróg łzowych.

- Pacjenci, u których występuje ta dolegliwość skarżą się na uciążliwe łzawienie, niekiedy dochodzi też, wskutek zalegania łez w worku łzowym, do przewlekłych lub ostrych zapaleń ropnych, wymagających często zastosowania ogólnej antybiotykoterapii - mówi Anna Walczyk, okulistka z Kliniki Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, która w tym tygodniu wykonała pierwszy zabieg.

Jak wyjaśnia, zespolenie workowo-nosowe przeprowadza się metodą klasyczną, w znieczuleniu ogólnym. Zabieg polega na wytworzeniu przetoki umożliwiającej odpływ łez z worka spojówkowego, wprost do jamy nosa.

Wcześniej pacjenci wymagający tego typu operacji byli kierowani do ośrodków poza województwo świętokrzyskie. Wielu z nich, szczególnie w podeszłym wieku, z uwagi na trudy podróży i długie kolejki oczekujących, rezygnowało z podjęcia leczenia - informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Jak dodaje, w Klinice Okulistyki Szpitala Zespolonego w Kielcach od wykonywane są również zabiegi z zakresu chirurgii witreo-retinalnej.

Operacje witrektomii przeprowadza się w przypadku niektórych chorób siatkówki i ciała szklistego takich jak: odwarstwienia siatkówki, krwotoki do ciała szklistego, ciężkie postacie retinopatii cukrzycowej, błony nasiatkówkowe, zwichnięcia soczewki i inne następstwa urazów oka oraz w wielu innych sytuacjach.

Z powodu ograniczonej dostępności do tego typu zabiegów na terenie województwa świętokrzyskiego, wielu pacjentów było kierowanych do ośrodków poza region.

Personel lekarski Kliniki Okulistyki WSzZ, od wielu lat, starał się o wprowadzenie nowych procedur, jednak było to uzależnione głównie od uzyskania środków finansowych na zakup niezbędnego sprzętu i refundacji z NFZ. Obydwa te warunki zostały obecnie spełnione - przekazała rzecznik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.