Kilka zawałów, udarów i brak reakcji na leki. Pomogli łódzcy lekarze i okluder

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   09 marca 2016 15:13


Kilka zawałów, udarów i brak reakcji na leki. Pomogli łódzcy lekarze i okluder Tworzeniu się skrzepów w tzw. uszku przedsionka serca może zapobiec okluder. Fot. Department of Foreign Affairs and Trade/Flickr.com (zdj. ilustracyjne)

65-letniego pacjenta po trzech zawałach i takiej samej liczbie udarów, z kłopotami z uszkiem przedsionka serca i brakiem reakcji na leki uratowali lekarze z Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Choremu z sukcesem wszczepiono okluder - donosi Gazeta Wyborcza.

Powodem problemów pacjenta były skrzepy krwi zbierające się w uszku lewego przedsionka. To część serca wyglądem przypominająca ludzkie ucho, która podczas skurczu komór wypełnia się krwią. O istnieniu uszka dowiadują się o nim zwykle ci, którym tworzą się w tym miejscu skrzepliny. Gdy się stamtąd wydostają, mogą spowodować udar mózgu.

Jedną z metod przeciwdziałania powstawaniu skrzeplin jest zablokowanie wejścia do uszka za pomocą tzw. okludera, który zapobiega przedostawaniu się krwi.  Ma on formę metalowej siateczki pokrytej specjalnym materiałem. 

Sam zabieg wszczepienia okludera nie wymaga otwarcia klatki piersiowej. Opisywanemu pacjentowi łódzcy lekarze żyłą udową poprowadzili cewnik, a w nim igłę, którą przebili się przez prawą część serca i dotarli do uszka. Jednocześnie wprowadzili przez przełyk sondę echokardiograficzną z kamerą, która umożliwiła podgląd tego, co działo się wewnątrz serca.

Wcześniej pacjent otrzymał duże dawki lewków przeciwkrzepliwych, gdyż w momencie zabiegu w uszku nie mogło być żadnych skrzeplin. Przed samym zabiegiem leki trzeba było odstawić, dlatego ryzyko było większe niż u standardowego pacjenta.

Okludery, choć nie są w Polsce popularne, są finansowane przez NFZ. To urządzenia dość kosztowne, ale ich wszczepianie i tak się opłaca, bo leczenie pacjentów po udarach jest zdecydowanie droższe.

Więcej: www.lodz.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.