Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym": te przepisy będą faworyzować szpitale i lekarzy

ZDROWIE

Autor: KLX/Rynek Seniora   15 czerwca 2016 14:32


Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym": te przepisy będą faworyzować szpitale i lekarzy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Członków koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” z zaniepokoił projekt rozporządzenia ministra zdrowia ws. kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Nowe przepisy w ich opinii faworyzują wybrane środowiska lekarskie i placówki szpitalne.

- Nowe rozporządzenie ministra zdrowia powinno przede wszystkim zabezpieczać interesy pacjentów i ich opiekunów oraz specjalizacji lekarskich i pielęgniarskich zaangażowanych  w świadczenia opieki zdrowotnej - mówi dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”.

- Tymczasem w projekcie zostały uwzględnione postulaty tylko jednego, nielicznego środowiska – lekarzy chorób płuc. A to przecież anestezjolodzy i specjaliści intensywnej terapii zajmują się najczęściej wentylacją domową w Polsce. Ich głosu w ogóle nie znaleźliśmy w tym projekcie - dodaje.

Koalicja ma również zastrzeżenia w zakresie wymogów dotyczących pielęgniarek anestezjologicznych i intensywnej opieki.

- O tym, że pielęgniarek jest za mało, nie trzeba nikogo przekonywać, pokazał to najlepiej niedawny strajk w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W przypadku wentylacji dodatkowym problemem jest ich rozlokowanie, pracują w większości w dużych miastach, a pacjenci wentylowani mechanicznie w warunkach domowych rozlokowani są często, w małych miasteczkach i we wsiach - mówi przewodnicząca Koalicji.

- Dalsze zawężanie specjalizacji nie ma uzasadnienia w polskich realiach i faktycznych potrzebach pielęgnacyjno-leczniczych - dodaje Elżbieta Szwałkiewicz.

Jeszcze więcej wątpliwości budzą zapisy zmierzające do zbyt dużego, zdaniem Koalicji, uprzywilejowania szpitali, co grozi obniżeniem jakości dobrze funkcjonującego świadczenia oraz zmniejszeniem dostępności dla pacjentów.

Według przedstawicieli organizacji opiekuńczych optymalnym miejscem udzielania świadczeń osobom przewlekle chorym są warunki domowe, zarówno ze względu na komfort pacjenta jak i budżet płatnika. Dopiero w przypadku braku takich warunków, kolejną opcją powinien być zakład opiekuńczo-leczniczy, a na samym końcu szpital, zwłaszcza OIOM.

- Średni koszt doby pobytu pacjenta na OIOM-ie wynosi 10 razy więcej niż refundacja świadczenia wentylacji mechanicznej w domu - wylicza dr Elżbieta Szwałkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR