
Kobiety, które przeszły udar mózgu mają więcej trudności w wykonywaniu codziennych czynności, gorszy stan zdrowia oraz są blisko trzykrotnie bardziej narażone na rozwój depresji w porównaniu z mężczyznami - informuje pismo "Stroke".
Wnioski pochodzą z przeglądu 22 dotychczasowych badań, który przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Michigan.
Choć przyczyny gorszej sytuacji kobiet po udarze nie są do końca jasne, naukowcy sugerują, że może być to związane z tym, że kobiety przechodzą udar zazwyczaj w późniejszym wieku niż mężczyźni, a co za tym idzie ich ogólny stan zdrowia jest gorszy. Dodatkowo, udary u kobiet mają zazwyczaj ostrzejszy przebieg.
Do przyczyn społecznych, zdaniem autorów, należy częstsza izolacja seniorek w momencie udaru (brak osoby, która mogłaby wezwać pogotowie), a także brak odpowiedniej opieki w domu po wyjściu ze szpitala.
- Te różnice wyjaśniają jednak sytuację jedynie częściowo. Jesteśmy przekonani, że rolę odgrywają tu mechanizmy, których jeszcze nie poznaliśmy - zauważa autorka analizy dr Lynda Lisabeth.
Podsumowując wnioski, badacze podkreślają, że ogromne znaczenie ma świadomość pierwszych objawów udaru, a także monitorowanie czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca czy migotanie przedsionków.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych