Kobiety versus mężczyźni: co prawda dłużej żyją, ale częściej chorują
Autor: Marzena Sygut/Rynek Seniora   02 lutego 2016 12:56

Pomimo przeciętnie dłuższego życia, kobiety chorują częściej od mężczyzn, a także występuje wśród nich większa kumulacja chorób, zwłaszcza przewlekłych i niepełnosprawności.

Liczba problemów zdrowotnych Polek po 50. roku życia stawia je w niekorzystnej sytuacji - nie tylko wobec mężczyzn, ale także wobec kobiet z innych krajów europejskich.

Niepokojący trend
Jak wynika z „Raportu Polki 50 plus. Zdrowie i jego zagrożenia” przygotowanego z inicjatywy Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładem Higieny, zgodnie z prognozami GUS do 2035 roku osoby po 65. roku życia będą stanowić ok. 25% polskiego społeczeństwa.

W najbliższych latach stosunkowo szybciej niż starych mężczyzn będzie przyrastać liczba starych kobiet. Istniejące szacunki wskazują, że w roku 2035 ich udział wzrośnie z 16,3% do 26,5%. Taka dynamika należy do jednej z najszybszych w Unii Europejskiej. Zarówno sytuacja aktualna, jak i prognozy świadczą o tym, że proces starzenia się w Polsce jest w wysokim stopniu sfeminizowany.

Tymczasem wraz z postępującym wiekiem stan zdrowia i sprawności każdego człowieka w sposób oczywisty pogarsza się. Dodatkowo starzenie się kobiet przebiega inaczej niż analogiczny proces u mężczyzn. Składają się na to zarówno czynniki biologiczne, jak i psychospołeczne. Pomimo przeciętnie dłuższego życia, kobiety częściej chorują, a także występuje wśród nich większa kumulacja chorób, zwłaszcza przewlekłych i niepełnosprawności.

Z Raportu wynika, że po ukończeniu 65. roku życia, okres niedołęstwa starczego stanowi średnio 38% dalszego trwania życia kobiet i 27% mężczyzn.

Dodatkowo w ciągu całego życia kobiety narażone są na więcej ostrych i przewlekłych chorób, które prowadzić mogą do niepełnosprawności lub odznaczają się znaczną uciążliwością, ale nie są związane z bezpośrednim ryzykiem zgonu. U kobiet obserwuje się też skłonność do koncentracji przewlekłych dolegliwości.

Wielochorobowość domeną kobiet
Prof. Brygida Kwiatkowska, p.o. zastępcy dyrektora ds. klinicznych i kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie zaznacza, że na niekorzyść zdrowia starszych kobiet wpływa nałożenie się na pierwszy etap starości okresu menopauzalnego, co powoduje szereg dolegliwości związanych z psychiką i pogorszeniem sprawności kobiet.

- W tym czasie reumatolodzy obserwują zwiększoną zapadalność na zapalne choroby reumatyczne i pojawienie się początkowych zmian zwyrodnieniowych, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Na ten zły stan zdrowia nakłada się obniżenie nastroju, a często nawet depresja, co sprawia, że wszelkie objawy wielochorobowości się zwielokrotniają - wyjaśnia prof. Kwiatkowska.

Dodaje: - Niestety, kobiety w tym trudnym dla siebie czasie nie są otoczone żadną specjalistyczną opieką. Wszystko dlatego, że wciąż pokutuje przekonanie, że pewne schorzenia dotyczą przede wszystkim mężczyzn. Na kobietę patrzy się jedynie przez pryzmat raka piersi czy rak szyjki macicy. Tymczasem okazuje się, że np. rak płuca czy choroba wieńcowa z tą samą częstotliwością dotykają kobiety, co mężczyzn.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.