Kolonoskopia najlepszą metodą wykrywania raka jelita grubego

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   06 marca 2018 09:54


Kolonoskopia najlepszą metodą wykrywania raka jelita grubego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najlepszą metodą wczesnego wykrywania bezobjawowego raka jelita grubego jest kolonoskopia - przypominają organizatorzy Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Nowotworów „WczesneWykrycieToŻycie”.

W marcu ruszyła trzecia odsłona tej kampanii, której organizatorem jest Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych (PKPO). Miesiąc ten poświęcony jest profilaktyce nowotworów raka jelita grubego.

- Organizacje współpracujące z PKPO będą na terenie całej Polski propagowały w tym miesiącu wiedzę na temat raka jelita grubego i informowały, gdzie można wykonać bezpłatną kolonoskopię - podkreśla Polska Koalicja.

Rak jelita grubego to drugi po raku płuca najczęściej występujący w naszym kraju nowotwór złośliwy. Z danych krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2014 r. z powodu raka jelita grubego (okrężnicy i odbytu) zachorowało 17,4 tys. Polaków, zaś 11,4 tys. zmarło.

O wynikach leczenia w znacznym stopniu decyduje wczesne wykrycie nowotworu, a najlepszą metodą wczesnego wykrywania bezobjawowego raka jelita grubego jest kolonoskopia. - W Polsce wciąż jednak zbyt niska jest zgłaszalność pacjentów na te badania - alarmuje prezes Fundacji EuropaColon Polska Błażej Rawicki.

Kolonoskopia to wziernikowanie jelita grubego, pozwalające wykryć i podczas tego samego badania usunąć tzw. polipy, z których może się rozwinąć guz złośliwy. Polipy stwierdza się u ponad 30 proc. ludzi po 50. roku życia. Niestety, w naszym kraju wciąż zbyt mało osób zgłasza się na to badanie.

- W Polsce na badania kolonoskopowe w ramach badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego zgłasza się 17 proc. kwalifikujących się do nich pacjentów, podczas gdy w USA 40 proc., a w Belgii aż 60 proc. - zwraca uwagę Błażej Rawicki.

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych przypomina, że na bezpłatne badanie kolonoskopowe można się zgłosić w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego. W pierwszej kolejności powinni się zgłosić ci, którzy otrzymali imienne zaproszenie na to badanie.

Z badań tych - dodaje PKPO - mogą skorzystać również osoby, które nie otrzymały zaproszenia, ale są w wieku 50-65 lat i nie wykonywały kolonoskopii w ostatnich 10 latach. Do kolonoskopii kwalifikowane są także osoby, które ukończyły dopiero 40 lat, ale mają co najmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego.

Listę ośrodków wykonujących kolonoskopię w ramach programu można znaleźć na stronie pbp.coi.pl

Ministerstwa zdrowia chce zwiększyć liczbę przesiewowych badań kolonoskopowych. W 2017 r. przeznaczono na nie 41 mln zł, a w 2018 r. wydatki te wzrosną prawie dwukrotnie - do 81 mln zł.

Nowotwór jelita grubego na wczesnym etapie można wykryć również innymi metodami, np. przy użyciu prostego testu na krew utajoną w kale, który jest do nabycia bez recepty w aptece i można go wykonać samodzielnie w warunkach domowych. W razie wykrycia krwi utajonej w stolcu należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub onkologa.

Na nowotwór jelita grubego mogą wskazywać nieregularne wypróżnienia, szczególnie zaparcia występujące na przemian z biegunkami, bóle brzucha (głównie w dolnej części brzucha) oraz nudności i wymioty. Ostatnim sygnałem są krwawienia z odbytu i nietrzymanie stolca.

Marcowej odsłonie Kampanii "WczesneWykrycieToŻycie" towarzyszy plakat z fotografią ambasadorów kampanii: wokalisty i beatrockera - Bartasa Szymoniaka oraz wiceprezes Stowarzyszenia "POL-ILKO" - Doroty Kaniewskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR