Komisarz UE ds. zdrowia w Warszawie: celem przedłużenie życia obywateli o dwa lata do 2020 r.
Autor: Marzena Sygut/Rynek Seniora   13 maja 2016 09:51

Jednym z celów, do którego zobowiązały się wszystkie państwa członkowskie UE, jest przedłużenie zdrowego życia obywateli o dwa lata do 2020 r. Jest to śmiały cel - mówił - i do jego realizacji powinny włączyć się wszystkie resorty, a nie tylko zdrowia - powiedział w czwartek (12 maja) w Warszawie Vytenis Andriukaitis, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Średnia życia w UE-15 wynosi 82 lata, a w krajach UE-12 - 76 lat. Andriukaitis przypomniał definicję zdrowia zaproponowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO): "zdrowie to stan pełnego komfortu fizycznego, psychicznego i społecznego, dobrego samopoczucia, a nie tylko brak choroby czy niedomagania". Andriukaitis podkreślił, że "zdrowie to nie tylko leczenie chorób, ale w znacznie większym stopniu zdrowie ludzi".

O priorytetach Komisji Europejskiej w zakresie zdrowia i ochrony żywności  komisarz mówił podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji: do spraw Unii Europejskiej, zdrowia oraz rolnictwa i rozwoju wsi.

Unijne priorytety
Andriukaitis podkreślił, że w swoich wytycznych politycznych dla obecnej Komisji Europejskiej jej szef, Jean-Claude Juncker wymienił 10 priorytetów, które zostały dołączone do Unijnej agendy w zakresie wzrostu i zatrudnienia.

Wytyczne te, zdaniem Andriukaitisa wskazują, że UE musi promować dostęp do dobrej jakości opieki zdrowotnej, wspomagać reformę systemów zdrowotnych i współpracować w zakresie wyzwań zdrowotnych, z którymi zmagają się państwa członkowskie, w szczególności w zakresie zarządzania systemami ochrony zdrowia.

- Moim celem jest opracowanie planu działań na rzecz tych reform. Na czas sprawowania mandatu wybrałem listę wyzwań, które można podsumować w trzech słowach: profilaktyka, promocja i ochrona zdrowia - podkreślił Andriukaitis.

Zaznaczył, że należy działać biorąc za punkt wyjścia zdrowie publiczne, a dopiero potem system opieki zdrowotnej. Nie można m.in. zapominać o kwestiach, które poprawiają warunki pracy i przyczyniają się do ratowania życia ludzkiego.

- Wierzę, że bardzo ważna jest zmiana mentalności pracodawców i pracowników, a także warunków pracy, aby stosunkowo zdrowi ludzie pozostali nadal zdrowi - podkreślił Andriukaitis. Przypomniał również, że jednym z celów, do którego zobowiązały się wszystkie państwa unijne, jest przedłużenie zdrowego życia obywateli o dwa lata do roku 2020.

- Jest to śmiały cel, dlatego musimy odpowiedzialnie rozpocząć pracę nad skoordynowanymi działaniami, aby ten cel osiągnąć - podkreślił Andriukaitis.

Przeciwdziałać chorobom
Komisarz zaznaczył również, że jest komisarzem do spraw zdrowia, a nie choroby, dlatego jego celem nie jest zajmowanie się chorobami, ale takie zarządzanie systemami zdrowia, aby to zdrowie obywateli utrzymać.

- Zbyt długo skupialiśmy się na leczeniu, podczas gdy większość chorób naszych obywateli ma związek z alkoholem, tytoniem, brakiem aktywności fizycznej czy złej jakości powietrzem. W tym celu mamy szereg instrumentów, które mogą te czynniki ryzyka wyeliminować. Te działania powinny być wielosektorowe - tłumaczył Andriukaitis.

Zwrócił uwagę na szczególne szkodliwy nałóg tytoniowy. Wielokrotnie podkreślał, że tytoń to zabójca, dlatego przy projektowaniu polityki państwa zawsze na pierwszym miejscu powinno być zdrowie obywateli, a nie zysk.

- Państwa mają przeróżne narzędzia, które mogą ograniczyć ryzyko tych szkodliwych czynników. W wypadku tytoniu jest nim dyrektywa tytoniowa, która w moim przekonaniu wpłynie na zmniejszenie liczby palaczy. W przypadku alkoholu, może to być ograniczenie liczby licencji czy zgód na sprzedawanie alkoholu - wyjaśnił Andriukaitis.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.