Komisja Europejska uruchomiła stronę - obszerny zbiór danych nt. raka

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 lutego 2018 16:34


Komisja Europejska uruchomiła stronę - obszerny zbiór danych nt. raka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komisja Europejska uruchomiła w poniedziałek (5 lutego) nową internetową bazę wiedzy na temat walki z rakiem. Strona ma pomóc w dotarciu do rzetelnych, sprawdzonych informacji na temat powstawania, leczenia i zapobiegania nowotworom.

- Wiarygodne dane to istotny aspekt podejścia Unii Europejskiej do chorób nowotworowych - zaznaczył w poniedziałek komisarz ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis.

Z kolei komisarz ds. edukacji Tibor Navracsics, uruchamiając europejski system informacji o raku ECIS, podkreślił, że umożliwienie dostępu do sprawdzonych naukowo informacji jest przykładem istotnego wsparcia Komisji dla badaczy i decydentów zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią.

- System ten pomaga ocenić i monitorować choroby nowotworowe w poszczególnych krajach i regionach, rozpoznawać tendencje w perspektywie czasowej oraz gromadzić informacje, które z kolei mogą przyczynić się do dalszego ograniczania występowania tego rodzaju chorób - wyjaśniał.

Strona internetowa ECIS (www.encr.eu), uruchomiona przez Wspólne Centrum Badawcze KE (JRC) z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, zawiera dane z ponad 150 europejskich rejestrów onkologicznych z 25 krajów członkowskich oraz siedmiu państw spoza UE. Można na niej znaleźć informacje na temat częstotliwości występowania, dostępu do leczenia i przeżywalności w poszczególnych krajach i częściach Europy. Dane te można filtrować pod względem m.in. typu choroby, płci, wieku i porównywać według lat i kategorii.

Z informacji zgromadzonych przez JRC wynika, że najczęstszymi rodzajami raka w Europie są nowotwory jelita grubego, piersi, prostaty i płuc. Rak płuc jest najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn, natomiast rak piersi - wśród kobiet. U obu płci na drugim miejscu pod względem umieralności zakwalifikowano nowotwór jelita grubego.

W bezwzględnych liczbach zachorowań na raka (obie płci, wszystkie kategorie wiekowe, wszystkie rodzaje nowotworu) Polska plasuje się nieco poniżej średniej europejskiej. Natomiast umieralność na raka jest w ogólnym zestawieniu wysoka, podobnie jak na Słowacji, Węgrzech, w Serbii i Chorwacji.

Najczęstszą przyczyną śmierci wśród chorób nowotworowych jest w Polsce rak płuc, następnie rak jelita grubego (o połowę mniej przypadków), rak piersi i prostaty. Na raka płuc umierają najczęściej zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Powołując się na wyniki konkretnych badań, autorzy ECIS zapewniają, że ok. 1/3 chorób nowotworowych da się uniknąć. Zestawili w związku z tym listę zaleceń (tzw. europejski kodeks walki z rakiem), które mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania. Są to zalecenia dotyczące zarówno zdrowego trybu życia, jak i diety oraz unikania czynników środowiskowych mogących wywołać nowotwór.

Autorzy bazy danych przypominają jednocześnie, że wczesne wykrycie raka znacząco zwiększa prawdopodobieństwo jego wyleczenia.

Od 2007 r. Komisja Europejska przeznaczyła na walkę z rakiem ok. 2,4 mld euro. Celem, jaki UE wyznaczyła sobie w tej dziedzinie, jest zmniejszenie występowania chorób nowotworowych w krajach członkowskich o 15 proc. do 2020 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR