Komora hiperbaryczna: na co pomaga czysty tlen?

ZDROWIE

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   05 października 2016 16:22


Komora hiperbaryczna: na co pomaga czysty tlen? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na terapię w komorze hiperbarycznej kierowani są pacjenci z zatruciem tlenkiem węgla, z trudno gojącymi się ranami i głuchotą. Jednorazowo może wejść do niej czterech pacjentów, a każdy z nich ma swego opiekuna. Zabieg trwa około 1,5 godziny.

Maksymalnie miesiąc czeka się na zabiegi w takiej komorze w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. To jak na razie jedyna komora na wschodzie Polski. Aparatura kosztowała około 4 mln zł.

Marzena Wojewódzka-Żelazniakowicz, kierownik Ośrodka Terapii Hiperbarycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym mówi, że leczenie polega na podawaniu czystego tlenu pod odpowiednim, zwiększonym ciśnieniem, co ułatwia leczenie chorych, bo tlen łatwiej wnika wówczas do tkanek.

W białostockiej komorze pomoc znajdują pacjenci, którzy cierpią na głuchotę. Tych pacjentów jest bardzo dużo. Kierowani są oni przez laryngologów, po zakończonym leczeniu. Są też pacjenci z zakażeniami, a także ci, którzy zatruli się tlenkiem węgla. Efekty są dobre. Niemal u wszystkich pacjentów obserwuje się poprawę. Wskazania przewlekłe to zapalenie kości, nie gojące się rany, owrzodzenia i leczenie stopy cukrzycowej.

Pacjenci podczas zabiegów oddychają 100-proc. tlenem. Zakwalifikowani na zabieg, do komory wchodzą w specjalnych, bawełnianych uniformach (żeby nie wnieść niczego niebezpiecznego, co może spowodować wybuch). Dostają też wodę do picia, która ma pomagać wyrównać ciśnienie podczas kompresji i dekompresji i specjalne maski.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR