Komputer DNA sam ma dawkować leki. Skorzystają m.in. cierpiący na reumatyzm

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 lutego 2017 12:55


Komputer DNA sam ma dawkować leki. Skorzystają m.in. cierpiący na reumatyzm Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przyszłości mogą powstać „inteligentne”, samodzielnie dawkujące się leki - naukowcy z Holandii opracowali metodę, która potencjalnie umożliwi kontrolowane dawkowanie leków bezpośrednio we krwi pacjenta.

Krokiem w kierunku inteligentnych leków ma być stworzony na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven komputer DNA, potrafiący wykrywać we krwi pacjenta przeciwciała i uwzględniać ten fakt przy obliczeniach. O wynikach swojej pracy zespół badawczy kierowany przez prof. Maartena Merkxa informuje w piśmie "Nature Communications".

W komputerze DNA informacja jest zakodowana w postaci łańcuchów DNA. Podobnie jak zwykłe komputery, składa się z bramek logicznych, te jednak są oparte na enzymach. Enzymy te powodują reakcje chemiczne między łańcuchami a ich wynik stanowi nową informację.

Aby wytłumaczyć swój wynalazek, holenderscy naukowcy posługują się porównaniem do systemu bezpieczeństwa, który otwiera drzwi, przed którymi staje osoba przez ów system rozpoznawana - lecz nie robi tego, jeśli do pomieszczenia próbuje się dostać ktoś nieznany.

- Badania nad testami diagnostycznymi najczęściej skupiają się na "rozpoznaniu", jednak szczególną cechą naszego systemu jest to, że potrafi on myśleć i może zostać zastosowany w np. do dawkowania leków - tłumaczy prof. Merkx.

Obliczenia niezbędne do realizacji zadania wykonuje komputer DNA. Wykorzystuje on do tego celu reakcje chemiczne pomiędzy cząsteczkami DNA. Sekwencja cząsteczki DNA determinuje, z jakimi innymi cząsteczkami DNA może ona wchodzić w reakcje, co pozwala naukowcom zaprogramować w cząsteczkach pożądane ciągi reakcji.

Problem z potencjalnymi biomedycznymi zastosowaniami komputerów DNA polega na tym, że dane wejściowe to zazwyczaj inne cząsteczki DNA i RNA. Z kolei aby wykryć u pacjenta daną chorobę, należy zmierzyć stężenie konkretnych przeciwciał. Holenderskim naukowcom jako pierwszym udało się zaprogramować komputer DNA tak, by reagował w momencie, w którym przeciwciała się pojawiają.

W ich metodzie obecność każdego przeciwciała jest "tłumaczona" na unikatowy fragment DNA, co pozwala komputerowi ocenić, czy należy podać lek.

- Nasze wyniki świadczą o tym, że za pomocą komputera DNA można kontrolować aktywności enzymów. Sądzimy jednak, że podobny efekt można osiągnąć dla kontrolowania aktywności leczniczych przeciwciał - stwierdza Wouter Engelen, członek grupy badawczej, która opracowała metodę.

Według naukowców może to pomóc w przypadku chronicznych schorzeń, leczonych za pomocą przeciwciał, np. reumatyzmu czy choroby Crohna. System może np. mierzyć poziom przeciwciał we krwi i na tej podstawie decydować, czy potrzebna jest dodatkowa dawka leku.

Komputer DNA może być stosowany do identyfikacji wirusów lub znajdowania mutacji w kodzie genetycznym. Można go używać w roztworach chemicznych i w żywych organizmach, co może umożliwiać diagnozę i leczenie nawet na poziomie pojedynczych komórek.

W przyszłości może to pomóc w uniknięciu skutków ubocznych i zmniejszeniu kosztów leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR