Komputer kontra lekarz: maszyna lepiej ocenia ryzyko zgonu chorego na serce

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 stycznia 2017 13:01


Komputer kontra lekarz: maszyna lepiej ocenia ryzyko zgonu chorego na serce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ryzyko zgonu chorego z nadciśnieniem płucnym lepiej potrafi ocenić sztuczna inteligencja aniżeli lekarz - twierdzą na łamach "Radiology" specjaliści brytyjscy.

Z prób przeprowadzonych na 256 pacjentach wynika, że na podstawie badań obrazowych oraz analizy krwi kardiolodzy potrafią w 60 proc. ocenić, czy chory z tych schorzeniem będzie jeszcze żył po upływie roku. Komputer jest w stanie tego dokonać z 80 proc. dokładnością.

Nadciśnienie płucne powoduje przerost prawej komory serca i postępującą niewydolność serca. Schorzenie u jednej trzeciej chorych w ciągu pięciu lat doprowadza do zgonu. Objawami są duszność, uczucie ciągłego zmęczenia, omdlenia i ból dławicowy.

Prognoza przeżycia pacjenta dokonywana jest na podstawie aktualnych, jak i wcześniejszych badań krwi oraz obrazowania mięśnia sercowego rezonansem magnetycznym, która analizuje 30 tys. jego punktów podczas każdego skurczu i rozkurczu. W testach wykorzystano wyniki różnych badań uzyskanych u poszczególnych pacjentów w ostatnich 8 latach.

Główny autor opracowania dr Declan O'Regan z MRC London Institute of Medical Sciences twierdzi, że komputer potrafi ocenić ryzyko zgonu chorego w najbliższych pięciu latach. Chodzi jednak nie tyle o wiarygodną prognostyką przeżycia, lecz o optymalne leczenie. Niekorzystna ocena komputera będzie powodem do zmiany terapii na bardziej skuteczną, który powoli wydłużyć życie chorego.

Brytyjscy badacze zamierzają opracować podobne systemy eksperckie, które będzie można wykorzystać u chorych z innymi chorobami serca, jak kardiomiopatia (nieprawidłowa budowa serca). Komputer ma też pomagać w ocenie, kiedy chory powinien mieć wszczepiony defibrylator, włączany w razie zagrażającej życiu arytmii serca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR