Komputer sam zdiagnozuje retinopatię cukrzycową?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 maja 2017 10:00


Komputer sam zdiagnozuje retinopatię cukrzycową? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zastosowanie sztucznej inteligencji da szansę na skuteczniejszą diagnozę retinopatii cukrzycowej, która może prowadzić do utraty wzroku. Specjalny algorytm opracowali naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda.

Retinopatia cukrzycowa jest chorobą, w wyniku której uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne siatkówki oka - co może doprowadzić do utraty wzroku. Zazwyczaj diagnozowana jest przez okulistę podczas badania dna oka.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali algorytm umożliwiający wykrywanie retinopatii cukrzycowej. Stworzyli go w oparciu o ponad 75 tys. zdjęć dna oka. Za ich pomogą "nauczyli" komputer rozpoznawać pacjentów zdrowych oraz chorych na retinopatię; algorytm jest również w stanie ocenić stadium choroby. Mają nadzieję, że dzięki zastosowaniu algorytmu uda im się zmniejszyć liczbę osób tracących wzrok z powodu tej choroby.

Badacze - w badaniu opisanym w wydaniu online pisma "Ophthalmology" - podkreślają jednak, że na całym świecie skala zachorowań na cukrzycę jest ogromna: na chorobę cierpi ponad 415 mln ludzi.

Ok. 45 proc. z nich może w którymś momencie zachorować na retinopatię cukrzycową - dlatego właśnie ważne jest opracowanie efektywnego, zautomatyzowanego systemu, który byłby w stanie wykrywać tę chorobę we wczesnym jej stadium.

- Pokazaliśmy, że algorytm oparty o sztuczną inteligencję jest w stanie z dużą wiarygodnością określić, który pacjent powinien zgłosić się do okulisty na dalsze badanie i leczenie - tłumaczy jeden z twórców algorytmu Theodore Leng.

Badacz dodaje przy tym, że jeśli system zostanie w prawidłowy sposób zaimplementowany na całym świecie, może on zmniejszyć obciążenie lekarzy i zwiększyć wydajność służby zdrowia, zwłaszcza w regionach, w których brakuje okulistów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR