Komu może pomóc komora hiperbaryczna?

ZDROWIE

Autor: Dziennik Łódzki, Głos Wielkopolski, JW/Rynek Seniora   09 września 2016 11:28


Komu może pomóc komora hiperbaryczna? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najliczniejsza grupa pacjentów w komorze hiperbarycznej to osoby z trudno gojącymi się ranami, np. po operacjach. Ale tlenoterapia może pomóc także w innych schorzeniach.

W rozmowie z Dziennikiem Łódzkim, prof. Wojciech Gaszyński, kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśla, że najliczniejsza grupa pacjentów w komorze hiperbarycznej to osoby z trudno gojącymi się ranami, np. po operacjach. Duża grupa z tych osób to chorzy na cukrzycę, ze stopą cukrzycową. Terapia pozwala usprawnić krążenie. Dzięki temu można albo zapobiec amputacji, albo ograniczyć jej zakres.

Tlenoterapia w komorze skutecznie zwalcza też zatrucie tlenkiem węgla (zaczadzenie), odleżyny, oparzenia czy martwicze zakażenia kości i tkanek. 

Obecnie trwają badania nad terapią tlenem pod ciśnieniem m.in. w udarach mózgu, zawałach, migrenach. Głos Wielkopolski przypomina, że parę lat temu głośno było o komorze hiperbarycznej wykorzystywanej do... odmłodzenia. Skóra, która też oddycha, zostaje w ten sposób lepiej zaopatrzona w tlen, więc spłycają się zmarszczki.

Tlenoterapia hiperbaryczna (HBO) polega na podawaniu tlenu pod zwiększonym ciśnieniem przez 45-90 minut. W składzie mieszaniny oddechowej znajduje się prawie lub dokładnie 100 proc. tlenu. Pacjenci mogą przebywać w komorze hiperbarycznej zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej. 

W Europie jest blisko 500 ośrodków terapii hiperbarycznej. Kompletny ośrodek hiperbarii tlenowej - jego zbudowanie, wyposażenie w komory i wyszkolenie personelu - kosztuje 5-6 mln zł. W ocenie ekspertów, aby eksploatacja takiego ośrodka była opłacalna, powinien przeprowadzać około 6 tys. zabiegów hiperbarii tlenowej rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR