Koniec rządów lekarzy? Pacjent szuka potwierdzenia choroby, a nie diagnozy

ZDROWIE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   16 maja 2016 10:48


Koniec rządów lekarzy? Pacjent szuka potwierdzenia choroby, a nie diagnozy Relacje chorych z lekarzami ulegają zmianom - pacjenci coraz częściej zachowują się jak klienci, znają swoje prawa i mają większą wiedzę nt. dolegliwości. Fot. Fotolia

Pacjent-klient zna swoje prawa i skutecznie ogranicza władzę lekarza. Zgłasza się do niego głównie po potwierdzenie własnej wizji choroby i leczenia, a nie w celu postawienia diagnozy - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Psycholog Piotr Mosak zauważa w DGP, że pacjentom nie wystarcza już "rzucona na odczepnego" recepta i skierowanie na podstawową morfologię. Chorzy czytają, pytają, konsultują się ze znajomymi i dopiero potem udają się na wizytę - już z wyobrażeniem swojego schorzenia i z wiedzą, jakie zrobić badania i jakie przyjąć leki.

Relacja na linii lekarz-pacjent z definicji jest trudna. Kiedyś pacjent oczekiwał przede wszystkim uwagi i pocieszenia - zauważa DGP. Teraz to się zmienia. Według DGP nie chodzimy do lekarzy po ratunek i pocieszenie, tylko po konkret.

Joanna Barszczewska, psycholog i psychoterapeuta twierdzi, że zmiana relacji pomiędzy pacjentem a lekarzem wiąże się zarówno z rozwojem samoświadomości, upowszechnianiem wiedzy medycznej, jak i ze zmianą postaw konsumenckich. Pacjent w roli klienta wychodzi poza ramy tradycyjnej relacji. Mimo to lekarz może odgrywać rolę wspierającą, nawet jeśli do głosu dochodzą postawy roszczeniowe chorych. Do owocnej współpracy niezbędna jest otwartość lekarza i jego wsparcie - uważa Barszczewska.

Prawo konsumenta medycznego opisuje m.in. ustawa z 6 listopada 2008 r. (o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta). Zgodnie z nią możemy wymagać „przejrzystej, obiektywnej, opartej na kryteriach medycznych, procedury ustalającej kolejność dostępu do tych świadczeń” - w tym opinii innego lekarza lub pielęgniarki, a nawet zwołania konsylium.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR