Kontrole wykazały, że 87-latka w bytomskim szpitalu miała dobrą opiekę

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   15 kwietnia 2019 10:03


Kontrole wykazały, że 87-latka w bytomskim szpitalu miała dobrą opiekę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie było nieprawidłowości w postępowaniu z 87-letnią pacjentką, która 22 marca z udarem trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu - wykazały dwie kontrole przeprowadzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i śląski NFZ.

O ich wynikach poinformował w środę (10 kwietnia) bytomski szpital. Wcześniej rodzina kobiety zarzucała pracownikom szpitala, że starsza pani spadła tam z łóżka i leżała tak niezauważona przez personel kilka godzin. Szpital od początku temu zaprzeczał.

"Dwie niezależne komisje wykazały, że zdarzenie, o którym informowała w mediach rodzina pacjentki, nie miało miejsca, a oddział neurologii z pododdziałem udarowym prowadzony jest zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez ministra zdrowia" - napisał w środowym oświadczeniu dyrektor placówki Jerzy Pieniążek.

Przyczyny złego stanu pacjentki, w jakim trafiła do szpitala, ma teraz wyjaśnić Prokuratura Rejonowa w Bytomiu, o co poprosiła kancelaria prawna działająca w imieniu szpitala.

Kontrolerzy NFZ sprawdzali, czy szpital właściwie realizuje umowę, czy w oddziale pracuje odpowiednia liczba lekarzy i pielęgniarek, czy mają odpowiednie kwalifikacje oraz czy pacjenci mają dostęp do właściwej opieki neurologicznej. Szczegółowo skontrolowano także dokumentację medyczną i postępowanie z 87-letnią bytomianką.

Kontrola potwierdziła, że w oddziale neurologii z pododdziałem udarowym pracuje wystarczająca liczba wykwalifikowanego personelu, a dokumentacja prowadzona jest prawidłowo. Pracownicy NFZ szczegółowo przeanalizowali również dokumentację medyczną 87-latki: historię choroby - wydruk z systemu wraz z kopiami pozostałych części dokumentacji, książki raportów lekarskich i pielęgniarskich.

Wynika z nich, że chora została przywieziona w stanie padaczkowym, po przebytym udarze. Od razu objęta została specjalistyczną opieką, a z dokumentów wynika, że personel przebywał przy niej kilka razy w ciągu nocy. Według zapisów w karcie gorączkowej 87-latka miała mierzoną temperaturę o godz. 22.00, 2.00 i 6.00. Między godz. 21.00 a 23.00 trzy razy dostawała leki, a ok. 23.00 - płyny. Co więcej, w tej samej sali leżała inna chora, podłączona do kardiomonitora i z tego powodu pielęgniarka pojawiała się tam co około pół godziny.

- Nie jest zatem prawdą, że pacjentka spadła w nocy z łóżka i przeleżała na podłodze kilka godzin, jak twierdziła rodzina - podkreślił Jerzy Pieniążek.

Zarzutów co do rzekomej nieprawidłowej opieki i leczenia pacjentki nie potwierdził też zespół kontrolny Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Kontrolerzy marszałka pojawili się w WSS nr 4 w Bytomiu natychmiast po medialnych doniesieniach, szczegółowo przeanalizowali dokumentację, dokonali oględzin sali i oddziału neurologii oraz przesłuchali personel pełniący dyżur 22 i 23 marca.

W niedzielę 24 marca rodzina 87-latki wysłała do śląskich mediów film z nagraniem, na którym starsza pani odpowiada na sugerujące odpowiedź pytania, jakoby spadła w nocy z łóżka i przeleżała kilka godzin na podłodze, w wyniku czego na jej ciele pojawiły się obrzęki i zasinienia. Tymczasem - jak wskazują bytomscy lekarze - chora została przywieziona do izby przyjęć w bardzo złym stanie, z już widocznymi obrażeniami zewnętrznymi, które wyraźnie uwydatniły się po upływie czasu, być może również pod wpływem podawanych kobiecie leków.

Sprawę tę wymieniano w ostatnim czasie w mediach wśród budzących społeczny niepokój przypadków pacjentów, którzy mieli nie otrzymać właściwej pomocy w izbach przyjęć śląskich szpitali. Sprawy te - w tym dwa przypadki zgonów - nadal są wyjaśniane przez NFZ, a niektóre także przez prokuraturę i rzecznika praw pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR