Kraków: miasto i województwo organizują dni profilaktyki

ZDROWIE

Autor: UMWM, MK/Rynek Seniora   14 sierpnia 2015 14:31


Kraków: miasto i województwo organizują dni profilaktyki Małopolskie Dni Profilaktyki odbywać się będą w dniach 21-27 września br. Fot. Nicko Trinkhaus, Flickr.com, (CC BY-NC 2.0)

Województwo Małopolskie i Gmina Miejska Kraków zorganizują wspólnie Małopolskie Dni Profilaktyki Zdrowia w Krakowie. Porozumienie w tej sprawie podpisali marszałek Marek Sowa, wicemarszałek Wojciech Kozak oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Do tej pory zarówno miasto i województwo organizowały podobne przedsięwzięcia oddzielnie. Podpisanie porozumienia jest efektem wspólnie podejmowanych działań, które mają zapewnić wysoką frekwencję podczas wydarzeń oraz ugruntować wizerunek Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków, jako samorządów terytorialnych dbających o społeczną świadomość zdrowotną i budowanie właściwych zachowań zdrowotnych wśród swoich mieszkańców.

- Chcemy zmieniać świadomość mieszkańców naszego regionu, aby coraz większą wagę przywiązywali do badań. Bez wątpienia profilaktyka się opłaca. Małopolskie Dni Profilaktyki Zdrowia w Krakowie to będzie tydzień różnych wydarzeń i mam nadzieję, że dzięki nim dotrzemy do mieszkańców,  zachęcimy do korzystania z badań i pokażemy jakie programy profilaktyczne prowadzimy - mówił marszałek Marek Sowa podczas podpisania porozumienia o współpracy.

Marszałek dodał, że programy profilaktyczne prowadzone przez Województwo Małopolskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. - Dwa lata temu skorzystało z nich 130 tys. osób, w ubiegłym roku - 180 tys. a w tym roku szacujemy, że będzie to 230 tys. Dlatego też staramy się co roku przeznaczać na te programy coraz większe środki finansowe.

Podobną tendencję widać również w przypadku programów profilaktycznych organizowanych przez krakowski magistrat. - Małopolskie Dni Profilaktyki Zdrowia to wydarzenie, które zawsze ściąga na rynek bardzo dużo osób i tak zapewne będzie w tym roku. Kraków organizuje badania profilaktyczne od 13 lat i do tej pory skorzystało z nich około 550 tys. mieszkańców miasta. Przeznaczyliśmy na nie około 24 mln zł, ale jest to kwota, którą na pewno warto było wydać - mówił prezydent Majchrowski.

Wicemarszałek Wojciech Kozak dodał: - W Małopolsce żyje się najdłużej ze wszystkich województw – to również efekt dobrej profilaktyki.

Małopolskie Dni Profilaktyki Zdrowia to społeczna akcja profilaktyczna, która odbędzie się w dniach 21-27 września 2015 r. w Krakowie i innych miastach w Małopolsce (m.in. Tarnów, Zakopane, Wadowice, Rabka-Zdrój, Jaroszowiec).

Celem akcji będzie zachęcanie mieszkańców do regularnego wykonywania badań profilaktycznych, zwłaszcza do korzystania z tych, które są dostępne bezpłatnie. Podczas tego tygodnia mieszkańcy będą mogli skorzystać m.in. z darmowych badań profilaktycznych, konsultacji specjalistycznych i wykładów edukacyjnych organizowanych w placówkach medycznych w całym regionie.

W ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia odbędą się również:

 - 21 września - ogólnopolska konferencja na temat efektywnego budowania programów profilaktycznych w Polsce; adresowana do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z Polski i Małopolski, podmiotów leczniczych i innych instytucji odpowiedzialnych za kreowanie polityki zdrowotnej;

 - 26 września  - impreza plenerowa na Rynku Głównym w Krakowie; na rynku zostaną rozstawione namioty, w których podmioty lecznicze i organizacje promujące zdrowy tryb życia będą oferować uczestnikom m.in. przeprowadzenie podstawowych badań profilaktycznych czy porady i konsultacje z zakresu zdrowego odżywiania;

Województwo Małopolskie od lat aktywnie włącza się akcje profilaktycznie. Od 5 lat samorząd województwa finansuje 5 głównych programów profilaktycznych z zakresu: kardiologii, onkologii, szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom, profilaktyki depresji oraz cyberzagrożeń. Od 2015 roku funkcjonuje też program szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV. W 2015 roku z budżetu województwa na realizację tych programów profilaktycznych przeznaczona została kwota prawie 2,3 mln zł.

To o prawie 855 tys. zł więcej niż w 2014 roku. W latach 2011-2015 na programy zdrowotne o zasięgu regionalnym z inicjatywy Województwa Małopolskiego przeznaczono w sumie ponad 5,7 mln zł. Efektem tego jest stały wzrost liczby uczestników tych programów - łącznie z 2015 r. szacuje się, że będzie to ponad 228 tys. osób. 

Podpisanie porozumienia o współpracy Krakowa i województwa małopolskiego przy organizacji Małopolskich Dni Profilaktyki odbyło się 13 sierpnia br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.