Krakowscy lekarze ostrzegają seniorów przed upałamiPAP/Rynek Seniora - 06 sierpnia 2018 18:22


Szpital MSWiA w Krakowie Oddział Chorób Wewnętrznych i Geriatrii ostrzega seniorów przed falą upałów w Polsce. W przesłanym w sobotę (4 sierpnia) PAP komunikacie lekarze apelują o unikanie miejsc nasłonecznionych, zalecają regularne picie wody i smarowanie się kremami z filtrem.

W związku z ostrzeżeniami meteorologów o bardzo wysokich temperaturach lekarze Szpitala MSWiA w Krakowie apelują do osób w podeszłym wieku o unikanie miejsc nasłonecznionych, szczególnie w najgorętszej części dnia od godz. 11 do 16. "Uwaga działkowicze - odpoczynek dozwolony tylko w cieniu!" - napisali w przesłanym PAP komunikacie.

Lekarze wyjaśniają, że "z biegiem lat słabną mechanizmy chroniące organizm przed przegrzaniem", a seniorzy "często borykają się z wieloma przewlekłymi chorobami". Podkreślają, że upał "może zaostrzyć te schorzenia, a nawet doprowadzić do śmierci". Dodają, że przy temperaturze powietrza przekraczającej 30 stopni Celsjusza "organizm osoby starszej wymaga wsparcia", ponieważ "mechanizmy obronne stają się mniej odporne, serce i gruczoły potowe funkcjonują słabiej".

Geriatra ze Szpitala MSWiA w Krakowie dr Krzysztof Czarnobilski tłumaczy, że osoby w wieku podeszłym mają osłabione funkcje ośrodka pragnienia, który znajduje się w mózgu. - Stąd seniorom zwykle nie chce się pić - dodaje.

Lekarze apelują o pomoc najsłabszym seniorom, którzy nie są w stanie samodzielnie kupić butelki z wodą. - Picie jej podczas wysokich temperatur zmniejsza ryzyko udaru słonecznego - zaznaczają.

Przypominają również, że seniorzy "muszą pamiętać o regularnym smarowaniu się kremami z filtrem, gdyż są bardziej narażeni na nowotwory skóry, a w szczególności na czerniaka". Należy jednak pamiętać, że "nie powinno się natomiast ograniczać ilości przyjmowanych leków, z wyjątkiem tych moczopędnych, które odwadniają organizm".

Ważne jest również zwrócenie uwagi na takie objawy jak nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle głowy, suchość skóry, spadek ciśnienia, gorączkę powyżej 39 stopni, które mogą wskazywać na udar słoneczny.

- W takim wypadku trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie: Opiekun takiej osoby musi zadbać, aby usiadła w zacienionym miejscu, położyła stopy wyżej, na przykład na poduszce i schładzać okładami okolice pach, pachwin oraz szyi" - radzą lekarze ze szpitala MSWiA w Krakowie. Dodają, że jeżeli nie mamy dostępu do napojów z elektrolitami, można podać seniorowi do wypicia litr wody z rozpuszczoną w niej łyżeczką soli.

"Dieta seniora w upalne dni powinna opierać się na lekkich potrawach, rybach, owocach i warzywach sezonowych. Należy unikać tłustego jedzenia, czerwonego mięsa, fast-foodów. Trzeba także pamiętać o najważniejszym posiłku - lekkim śniadaniu" - czytamy w komunikacie.