Krakowscy lekarze ostrzegają seniorów przed upałami

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 sierpnia 2018 18:22


Krakowscy lekarze ostrzegają seniorów przed upałami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpital MSWiA w Krakowie Oddział Chorób Wewnętrznych i Geriatrii ostrzega seniorów przed falą upałów w Polsce. W przesłanym w sobotę (4 sierpnia) PAP komunikacie lekarze apelują o unikanie miejsc nasłonecznionych, zalecają regularne picie wody i smarowanie się kremami z filtrem.

W związku z ostrzeżeniami meteorologów o bardzo wysokich temperaturach lekarze Szpitala MSWiA w Krakowie apelują do osób w podeszłym wieku o unikanie miejsc nasłonecznionych, szczególnie w najgorętszej części dnia od godz. 11 do 16. "Uwaga działkowicze - odpoczynek dozwolony tylko w cieniu!" - napisali w przesłanym PAP komunikacie.

Lekarze wyjaśniają, że "z biegiem lat słabną mechanizmy chroniące organizm przed przegrzaniem", a seniorzy "często borykają się z wieloma przewlekłymi chorobami". Podkreślają, że upał "może zaostrzyć te schorzenia, a nawet doprowadzić do śmierci". Dodają, że przy temperaturze powietrza przekraczającej 30 stopni Celsjusza "organizm osoby starszej wymaga wsparcia", ponieważ "mechanizmy obronne stają się mniej odporne, serce i gruczoły potowe funkcjonują słabiej".

Geriatra ze Szpitala MSWiA w Krakowie dr Krzysztof Czarnobilski tłumaczy, że osoby w wieku podeszłym mają osłabione funkcje ośrodka pragnienia, który znajduje się w mózgu. - Stąd seniorom zwykle nie chce się pić - dodaje.

Lekarze apelują o pomoc najsłabszym seniorom, którzy nie są w stanie samodzielnie kupić butelki z wodą. - Picie jej podczas wysokich temperatur zmniejsza ryzyko udaru słonecznego - zaznaczają.

Przypominają również, że seniorzy "muszą pamiętać o regularnym smarowaniu się kremami z filtrem, gdyż są bardziej narażeni na nowotwory skóry, a w szczególności na czerniaka". Należy jednak pamiętać, że "nie powinno się natomiast ograniczać ilości przyjmowanych leków, z wyjątkiem tych moczopędnych, które odwadniają organizm".

Ważne jest również zwrócenie uwagi na takie objawy jak nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle głowy, suchość skóry, spadek ciśnienia, gorączkę powyżej 39 stopni, które mogą wskazywać na udar słoneczny.

- W takim wypadku trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie: Opiekun takiej osoby musi zadbać, aby usiadła w zacienionym miejscu, położyła stopy wyżej, na przykład na poduszce i schładzać okładami okolice pach, pachwin oraz szyi" - radzą lekarze ze szpitala MSWiA w Krakowie. Dodają, że jeżeli nie mamy dostępu do napojów z elektrolitami, można podać seniorowi do wypicia litr wody z rozpuszczoną w niej łyżeczką soli.

"Dieta seniora w upalne dni powinna opierać się na lekkich potrawach, rybach, owocach i warzywach sezonowych. Należy unikać tłustego jedzenia, czerwonego mięsa, fast-foodów. Trzeba także pamiętać o najważniejszym posiłku - lekkim śniadaniu" - czytamy w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR