Kręgosłup: ból może być przeniesiony nawet do piętywyborcza.pl/Rynek Seniora - 31 sierpnia 2016 11:27


Ból nierzadko występuje w pozycji siedzącej i stojącej. Pacjent często nie wie, skąd ten ból się bierze. Mówimy wtedy o bólu rzutowanym. Dlatego tak ważną sprawą jest odpowiednia diagnostyka - mówi prof. Zbigniew Śliwiński z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Sedenteryjny tryb życia, siedzenie wiele godzin przed komputerem w pracy, potem w domu, zmniejsza naszą sprawność fizyczną.

Pacjenci mają więc wiele dolegliwości przeciążeniowych, przeciążeń statycznych, które prowokują dolegliwości bólowe związane ze zmianą napięcia mięśni. To są pierwsze symptomy dolegliwości odkręgosłupowych - podkreśla prof. Śliwiński w Gazecie Wyborczej.

Zaburzenie równowagi mięśniowej powoduje pewną sztywność poranną. Pacjent mówi, że rano musi przez pół godziny rozruszać się, bo inaczej ma ból w krzyżu.

Jak wyjaśnia, jeśli proces przeciążeniowy zmian napięcia mięśni trwa dłużej, to niestety tworzą się przykurcze tych mięśni.

Kręgosłup jest takim łańcuchem, który ma 34 segmenty i wystarczy, żeby jeden z nich uległ blokadzie, a wtedy napięcie pojawiające się w tym obszarze przenosi się na cały kręgosłup, wywołując ból, sztywność, ograniczenia ruchów czy rotacji stawów.

Jeżeli pacjent pokazuje: "Tu mnie boli", to wcale nie znaczy, że w tym miejscu jest źródło bólu. Może on być przeniesiony.

- Np. jeśli boli nas pięta, to nie znaczy wcale, że za każdym razem mamy ostrogę piętową, bo zaburzenie funkcji stawu krzyżowo-biodrowego, a szczególnie więzadła krzyżowo-guzowego może dawać ból przeniesiony do pięty. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka - opisuje specjalista.

Więcej: www.wyborcza.pl