Kręgosłup: ból może być przeniesiony nawet do pięty
Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   31 sierpnia 2016 11:27

Ból nierzadko występuje w pozycji siedzącej i stojącej. Pacjent często nie wie, skąd ten ból się bierze. Mówimy wtedy o bólu rzutowanym. Dlatego tak ważną sprawą jest odpowiednia diagnostyka - mówi prof. Zbigniew Śliwiński z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Sedenteryjny tryb życia, siedzenie wiele godzin przed komputerem w pracy, potem w domu, zmniejsza naszą sprawność fizyczną.

Pacjenci mają więc wiele dolegliwości przeciążeniowych, przeciążeń statycznych, które prowokują dolegliwości bólowe związane ze zmianą napięcia mięśni. To są pierwsze symptomy dolegliwości odkręgosłupowych - podkreśla prof. Śliwiński w Gazecie Wyborczej.

Zaburzenie równowagi mięśniowej powoduje pewną sztywność poranną. Pacjent mówi, że rano musi przez pół godziny rozruszać się, bo inaczej ma ból w krzyżu.

Jak wyjaśnia, jeśli proces przeciążeniowy zmian napięcia mięśni trwa dłużej, to niestety tworzą się przykurcze tych mięśni.

Kręgosłup jest takim łańcuchem, który ma 34 segmenty i wystarczy, żeby jeden z nich uległ blokadzie, a wtedy napięcie pojawiające się w tym obszarze przenosi się na cały kręgosłup, wywołując ból, sztywność, ograniczenia ruchów czy rotacji stawów.

Jeżeli pacjent pokazuje: "Tu mnie boli", to wcale nie znaczy, że w tym miejscu jest źródło bólu. Może on być przeniesiony.

- Np. jeśli boli nas pięta, to nie znaczy wcale, że za każdym razem mamy ostrogę piętową, bo zaburzenie funkcji stawu krzyżowo-biodrowego, a szczególnie więzadła krzyżowo-guzowego może dawać ból przeniesiony do pięty. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka - opisuje specjalista.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR