Krynica-Zdrój: pomiary natężenia szkodliwego pyłu w powietrzu niemiarodajne?

ZDROWIE

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Seniora   17 listopada 2015 10:54


Krynica-Zdrój: pomiary natężenia szkodliwego pyłu w powietrzu niemiarodajne? Powietrze w Krynicy-Zdroju przyniesie nam więcej szkody, niż pożytku? Fot. PTWP

Przez ostatnie dwa tygodnie Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym prowadziły w Krynicy-Zdroju (Małopolskie) pomiary stężenia pyłu PM10. Przez połowę tego czasu przekraczało ono dopuszczalne normy. Władze uzdrowiska uważają te badania za niemiarodajne.

Jak informuje Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego, najgorzej było 7 listopada, kiedy to stężenie dobowe pyłu PM10 osiągnęło 114 mikrogramów na metr sześcienny. To ponad 200 procent normy (która wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny).

Dworakowska dodaje, że wyraźnie dało się odczuć wzrost stężenia szkodliwego dla zdrowia pyłu w godzinach wieczornych. W jej ocenie główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest to, czym mieszkańcy palą w piecach.

Tomasz Wołowiec, wiceburmistrz Krynicy, uważa dwutygodniowe badania za niemiarodajne. Podkreśla, że takie pomiary powinny trwać rok. Wyklucza, aby z powodu skażenia powietrza przez tydzień gmina zrezygnowała z poboru opłaty klimatycznej od przyjezdnych (3,5 zł za dobę).

Całoroczny monitoring powietrza w uzdrowisku jest obecnie niemożliwy. Najbliższa stała stacja pomiarowa znajduje się w Nowym Sączu. Wyniki dają obraz poziomu zanieczyszczenia dla całej strefy, w której jest też krynickie uzdrowisko. Pomiar z pyłomierza ustawionego przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Krynicy był zbliżony do tego, który wskazała stacja w Nowym Sączu.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.