Kwitnie turystyka medyczna pacjentów z zaćmą. Kierują się głównie do Czech

ZDROWIE

Autor: Express Ilustrowany, KG/Rynek Seniora   01 sierpnia 2016 14:30


Kwitnie turystyka medyczna pacjentów z zaćmą. Kierują się głównie do Czech Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W roku 2016 już 83 łodzian zoperowało zaćmę w Czechach i wystąpiło do NFZ o zwrot kosztów leczenia. Rok wcześniej w leżącym blisko granicy z Czechami woj. śląskim refundacja zabiegów u południowego sąsiada dotyczyła 1342 zabiegów na 31 tys. wszczepionych soczewek.

Za operację zaćmy w Polsce NFZ płaci 2,1-2,5 tys.zł. Od jesieni 2014 r., zgodnie z tzw. dyrektywą transgraniczną, pacjent może zoperować zaćmę w kraju Unii Europejskiej, ale musi się liczyć z tym, że niezależnie od wysokości kosztów, jakie poniesie (w Czechach jest to około 2,5 tys. zł, we Włoszech ponad 5 tys. zł), NFZ może mu zwrócić kwotę 2111,15 zł za zabieg usunięcia zaćmy niepowikłanej lub 2307,54 zł za zabieg usunięcia zaćmy powikłanej - tłumaczy Express Ilustrowany.

Jak wyjaśnia na łamach EI Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ, aby zoperować zaćmę w krajach UE i otrzymać od NFZ zwrot kosztów, pacjent musi mieć skierowanie od lekarza okulisty w Polsce, a zabieg musi być wykonany w trybie „jednego dnia”.

W Czechach na usunięcie zaćmy czeka się ok. miesiąca, w Polsce - od roku do dwóch lat.

Doc. Katarzyna Michalska-Małecka, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki, w rozmowie z portalem rynekseniora.pl w marcu 2016 r. zwróciła uwagę, że zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest chorobę społeczną.

- Zaawansowana może mieć przebieg piorunujący, prowadzić do ślepoty w przeciągu 6-8 tygodni - alarmowała doc. Michalska-Małecka.

Podała, że w Polsce na AMD choruje ponad 1,5 mln osób.

- Można zaryzykować stwierdzenie, ze AMD jest epidemią XXI w., ponieważ na świecie cierpi na nią ponad 50 mln osób - mówiła konsultant. Wskazywała, że 90 proc. Polaków nie wie, co to jest AMD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR