Łanda: apteka nie może handlować kosmetykami i dziwnymi substancjami

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 października 2016 16:10


Łanda: apteka nie może handlować kosmetykami i dziwnymi substancjami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia analizuje różne możliwości zmiany prawa farmaceutycznego; projekt powinien trafić do konsultacji zewnętrznych do końca roku - powiedział wiceminister Krzysztof Łanda. MZ chce m.in. by z aptek znikły kosmetyki, a z obrotu pozaaptecznego niektóre leki.

- Apteka musi mieć wyroby medyczne i leki ważne dla zachowania zdrowia społeczeństwa i dla chorych, a nie handlować kosmetykami, farbami do włosów i dziwnymi substancjami o nieudowodnionej skuteczności. Nie widzę powodu dla którego, np. parafarmaceutyki, które wprawdzie nikomu nie zaszkodzą, ale także nikomu nie pomogą, były sprzedawane w aptekach - mówił Łanda.

Wiceminister poinformował, że planowane zmiany zakładają, iż niektóre leki nie będą mogły trafiać do obrotu pozaaptecznego czyli np. na stacje paliw czy do sklepów. Zastrzegł jednak, że pojawią się w nim także nowe, których obecnie nie ma. - Będę starał się, by wszedł choć jeden lek do stosowania w przypadku biegunki - wyjaśnił. Dodał, że część leków dostępnych w obrocie pozaaptecznym zostanie ograniczona do najmniejszych opakowań.

- Obrót pozaapteczny ma służyć do celów doraźnych, pozwalające choremu przetrwać w jak najlepszej kondycji do chwili kontaktu z lekarzem - uzasadnił kierunek zmian.

Pytany o koncepcję planowanej opieki farmaceutycznej wiceminister podkreślił, że scenariuszy jej sprawowania jest wiele.

- Nie chcę w tej chwili mówić o szczegółach, bo z pewnością będzie to mieszanka różnych rozwiązań. Widzimy trzy możliwości sfinansowania opieki farmaceutycznej - zmiany marż, wprowadzenie opłaty dyspensyjnej i potraktowanie opieki farmaceutycznej jako świadczenia finansowanego przez płatnika - powiedział. Rozważamy różne opcje, możemy wprowadzić pewien mix - dodał.

Łanda podkreślił, że założenie projektu są sukcesywnie konsultowane w resorcie. - Chciałbym, żeby niektóre rozstrzygnięcia zapadły po powołaniu Głównego Inspektora Farmaceutycznego; trudno bowiem wyobrazić sobie żebyśmy kończyli prace nad zmianą prawa farmaceutycznego bez GIF, który będzie później to prawo wykonywał - powiedział. Dodał, że do końca roku projekt prawa farmaceutycznego powinien trafić do konsultacji zewnętrznych.

Wiceminister Łanda uczestniczył w Warszawie w konferencji "PharmLab 2016 - I ogólnopolskie forum pacjent-lekarz-farmaceuta". W swoim wystąpieniu wskazywał, że są poważne przesłanki systemowe i naukowe przemawiające za tym, że "apteka nie powinna być sklepem". - Chcielibyśmy wykorzystać potencjał, który drzemie w farmaceutach. (...) Sprowadzenie farmaceuty do sklepikarza jest stratą jego potencjału. Magistrzy farmacji mają ogromną wiedzę i ona powinna być wykorzystana - mówił.

Wiceminister przekazał, że zmiany prawa farmaceutycznego objąć mają także m.in. wzmocnienie mechanizmów uniemożliwiających stosowanie cen dumpingowych w aptekach. Resort chce również np., by Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne podlegały bezpośrednio Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu.

 W wydanym w środę komunikacie resort wskazał, że pracach nad nowelą prawa farmaceutycznego ministerstwo stara się uwzględniać postulaty wszystkich środowisk. "W żadnym wypadku nie zostaną zaakceptowane rozwiązania, których wdrożenie wiązałoby się ze zwiększeniem cen leków dla pacjentów" - zadeklarowało MZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR