Lasery mogą otworzyć nowy etap w walce z zaburzeniami pamięci

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 lutego 2017 13:21


Lasery mogą otworzyć nowy etap w walce z zaburzeniami pamięci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badacze z Uniwersytetu w Hiroszimie opracowali nową technikę pozwalającą za pomocą lasera badać połączenia pomiędzy neuronami - co może zwiększyć naszą wiedzę na temat mechanizmów stojących za utratą pamięci oraz pomóc w opracowaniu nowych sposobów jej leczenia.

Prawidłowe funkcjonowanie pamięci opiera się na przekazywaniu sygnałów pomiędzy neuronami za pomocą neuroprzekaźników. Zaburzenia pamięci są więc oznaką pojawienia się luk w przepływie sygnałów - nasza wiedza dotycząca dokładnego funkcjonowania tych mechanizmów jest jednak niepełna. Wiadomo, że stymulacja przez neuroprzekaźniki takie jak kwas glutaminowy jest warunkiem dobrze funkcjonującej pamięci, ale z powstawaniem tych związków wciąż wiąże się wiele tajemnic.

Badania prowadzone przez prof. Manabu Abe na Uniwersytecie w Hiroszimie koncentrują się właśnie na miejscach produkcji chemicznych przekaźników w neuronach: czy mogą być zidentyfikowane, zbadane oraz - potencjalnie - "naprawione" tak, aby wznowić przepływ sygnałów pomiędzy neuronami.

Wiadomo, że w mechanizmie działania neuroprzekaźników krytyczną rolę odgrywa wapń, którego koncentracja wzrasta przed uwolnieniem neuroprzekaźnika. Wciąż jednak słabo rozumiemy ten proces, ponieważ obecny w neuronach wapń jest trudny do wykrycia.

Wykorzystująca laser metoda prof. Abe ma dwie fazy: przechwycenia i uwolnienia.

W pierwszej fazie naukowcy aplikują cząsteczki - nośniki, które wnikają do neuronów - ich zadaniem jest przechwycenie i związanie ze sobą napotkanego wapnia. W cząsteczkach tych znajduje się tzw. chromofor, dzięki któremu każdy nośnik zyskuje zdolność absorpcji światła. W drugiej fazie metody na nośniki skierowana zostaje wiązka lasera emitującego promieniowane podczerwone - pod jego wspływem cząsteczka rozpada się i uwalnia wapń.

Po zarejestrowaniu ładunku elektrycznego uwolnionego w każdym miejscu, na który skierowano laser, dało się zauważyć pewien wzorzec: w określonych miejscach zarejestrowano wyższy ładunek niż w innych. Japońscy naukowcy wnioskują, że są to właśnie miejsca, w których koncentruje się wapń w neuronach.

Zdaniem autorów metoda ta pozwoli skupić prowadzone badania na konkretnych miejscach, w których produkowane są neuroprzekaźniki - co może otworzyć nowe możliwości w badaniu zaburzeń pamięci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR