
Według Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej w USA Latynosi mieszkający w Stanach Zjednoczonych żyją przeciętnie o trzy lata dłużej niż przedstawiciele rasy białej - 82 lata w porównaniu do 79 lat.
Na poziomie molekularnym Latynosi starzeją się wolniej niż inne grupy etniczne, chociaż są bardziej narażeni na choroby cywilizacyjne - czytamy na łamach czasopisma „Genome Biology”.
W 2013 r. w czasopiśmie Amerykańskiego Związku Zdrowia Publicznego ukazał się z kolei artykuł, którego autorzy wyliczyli, że Latynosi bez względu na wiek są o 30 proc. mniej narażeni na ryzyko zgonu niż inne grupy etniczne.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA) postanowili sprawdzić, w czym tkwi sekret latynoskiej długowieczności.
- Latynosi żyją dłużej niż ludzie rasy kaukaskiej, pomimo że częściej cierpią na cukrzycę i inne choroby. Naukowcy nazywają to latynoskim paradoksem – mówi koordynator badania prof. Steve Horvath.
Badacze pobrali próbki materiału genetycznego od 6 tys. osób: Afrykanów, Afroamerykanów, Azjatów, Latynosów, ludzi białych i Tsimane – rdzennych mieszkańców Boliwii, spokrewnionych z ludnością latynoską.
Specjaliści zauważyli, że na poziomie komórkowym krew Latynosów i Indian Tsimane starzeje się wolniej niż u innych ludzi. Badanie wykazało na przykład, że przeciętna latynoska kobieta po menopauzie jest biologicznie o 2,4 roku młodsza niż jej rówieśniczka o innym odcieniu skóry.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych