Latynoski paradoks: dlaczego ta grupa etniczna starzeje się wolniej od innych?

ZDROWIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   22 sierpnia 2016 11:52


Latynoski paradoks: dlaczego ta grupa etniczna starzeje się wolniej od innych? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej w USA Latynosi mieszkający w Stanach Zjednoczonych żyją przeciętnie o trzy lata dłużej niż przedstawiciele rasy białej - 82 lata w porównaniu do 79 lat.

Na poziomie molekularnym Latynosi starzeją się wolniej niż inne grupy etniczne, chociaż są bardziej narażeni na choroby cywilizacyjne - czytamy na łamach czasopisma „Genome Biology”.

W 2013 r. w czasopiśmie Amerykańskiego Związku Zdrowia Publicznego ukazał się z kolei artykuł, którego autorzy wyliczyli, że Latynosi bez względu na wiek są o 30 proc. mniej narażeni na ryzyko zgonu niż inne grupy etniczne.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA) postanowili sprawdzić, w czym tkwi sekret latynoskiej długowieczności.

- Latynosi żyją dłużej niż ludzie rasy kaukaskiej, pomimo że częściej cierpią na cukrzycę i inne choroby. Naukowcy nazywają to latynoskim paradoksem – mówi koordynator badania prof. Steve Horvath.

Badacze pobrali próbki materiału genetycznego od 6 tys. osób: Afrykanów, Afroamerykanów, Azjatów, Latynosów, ludzi białych i Tsimane – rdzennych mieszkańców Boliwii, spokrewnionych z ludnością latynoską.

Specjaliści zauważyli, że na poziomie komórkowym krew Latynosów i Indian Tsimane starzeje się wolniej niż u innych ludzi. Badanie wykazało na przykład, że przeciętna latynoska kobieta po menopauzie jest biologicznie o 2,4 roku młodsza niż jej rówieśniczka o innym odcieniu skóry.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR