Leczenie chorób serca nie kończy się na operacji czy zabiegu

ZDROWIE

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Seniora   20 czerwca 2016 12:11


Leczenie chorób serca nie kończy się na operacji czy zabiegu W ramach rehabilitacji kardiologicznej pacjentom zaleca się systematyczny, umiarkowany wysiłek fizyczny. Fot. Fotolia

Specjaliści podkreślają, że zabieg kardiochirurgiczny to tylko jeden z elementów leczenia chorób serca. Równie ważna jest rehabilitacja kardiologiczna, o której niestety wielu pacjentów zapomina.

Wszystkie ośrodki rehabilitacji kardiologicznej przyjmują pacjentów po przebytym zawale serca, po operacjach na naczyniach wieńcowych i zastawkach serca, po plastyce naczyń wieńcowych i po wszczepieniu stentu lub rozrusznika serca - podpowiada Kurier Lubelski.

Aby skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji kardiologicznej w ramach NFZ, pacjenci powinni uzyskać skierowanie od lekarza z poradni kardiologicznej. Przysługują im wtedy 24 zabiegi do wykorzystania w ciągu trzech miesięcy.

Rehabilitacja polega np. na ćwiczeniach z wykorzystaniem cykloergometru. To urządzenie podobne do roweru, służące do ćwiczeń i mierzenia wartości pracy wykonywanej przez pacjenta. Jednocześnie sprzęt monitoruje pracę serca i ciśnienie tętnicze.

Pacjenci wykonują również ćwiczenia w sali gimnastycznej pod okiem fizjoterapeuty, poddają się próbom wysiłkowym na bieżni, badaniom EKG metodą Holtera (rejestracja zapisu EKG w sposób ciągły przez 24 godziny) czy korzystają z tzw. Holtera RR (całodobowe, automatyczne monitorowanie ciśnienia).

Celem rehabilitacji kardiologicznej jest przede wszystkim skrócenie okresu rekonwalescencji, poprawa tolerancji wysiłku, poprawa jakości życia oraz powrót do aktywności zawodowej pacjenta. Co ważne, skuteczna rehabilitacja może powstrzymać dalszy rozwój miażdżycy i zapobiec ostrym incydentom wieńcowym w przyszłości.

We własnym zakresie rekonwalescenci mogą korzystać ze spacerów, uprawiać nordic walking, jazdę na rowerze czy aqua aerobic.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.