Leczenie osteoporozy: gdzie kierować środki z kontraktowania?

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   19 lutego 2016 09:31


Leczenie osteoporozy: gdzie kierować środki z kontraktowania? W woj. pomorskim i woj. zachodniopomorskim nie ma ani jednej poradni osteoporozy. Fot. Sili[k]/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Nierównomierny dostęp do leczenia, brak koordynacji i nieprawidłowe wycena trudniejszych przypadków to główne problemy w walce z osteoporozą - takie wnioski wyciągnęli eksperci 18 lutego 2016 r. podczas sesji "Wyzwania w ortopedii i transplantologii narządu ruchu", która odbyła się w ramach Health Challenges Congress (HCC) w Katowicach.

Osteoporoza stała się tematem dominującym w dyskusji o wyzwaniach ortopedii. Jak dowodził Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia - nie przez przypadek.

- Liczba złamań osteoporotycznych będzie miała w Polsce tendencję narastającą. Spowoduje to konieczność alokacji większych środków na tę dziedzinę medycyny - argumentował. 

Jerzy Gryglewicz mówił, że na dzień dzisiejszy osteoporoza finansowana jest w dwóch obszarach - w ramach leczenia szpitalnego oraz w poradniach ambulatoryjnych. Tych drugich w jednych regionach kraju jest aż nadto, w innych nie ma wcale.

- W tym obszarze mamy ogromne zróżnicowanie w dostępie do leczenia. W województwie pomorskim i zachodniopomorskim nie ma ani jednej poradni osteoporozy, w Śląskim są jedynie cztery (wartość kontraktu to 400 tys. zł), a dla porównania w Mazowieckim aż 23 (wartość kontraktu to 6 mln zł) - dowodził Gryglewicz.

Ekspert zwrócił również uwagę na specyficzność poradni osteoporozy.

- W tych poradniach mogą pracować lekarze pięciu specjalności: ortopedzi, reumatolodzy, endokrynolodzy, interniści oraz ginekolodzy - mówił.- Problemem jest, że każda z tych specjalności ma zupełnie inne spojrzenie na osteoporozę - mówił.

Gryglewicz argumentował, że biorąc pod uwagę takie uwarunkowania, dążenie do kompleksowej i skoordynowanej opieki w leczeniu osteoporozy jest wielkim problemem.

- Przez najbliższe 10-20 lat będziemy mieli do czynienia przede wszystkim ze schorzeniami narządu ruchu u osób starszych - będzie to podstawowy problem - przede wszystkim finansowy - podsumował.

Z kolei do wyceny świadczeń z zakresu schorzeń narządów ruchu u osób starszych odniósł się Bogdan Koczy, konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii.

- Żaden prywatny ośrodek przemiłej pani w wieku załóżmy 88 lat z zaburzeniami internistycznymi, z rozrusznikiem czy stymulatorem nie weźmie - bo się nie opłaca - tłumaczył. - A jak się nie opłaca, to gdzie? Do publicznej jednostki, która powinna mieć na to pieniądze - mówił konsultant.

- Te środki powinny być pomnożone przez rodzaj i ciężkość stanu danego chorego. Dlaczego? Bo wówczas trzeba robić konsylium wielu specjalistów, żeby zakwalifikować tę przykładową 88-letnią pacjentkę w trybie bardzo pilnym - tłumaczył.

Na inną ważną kwestię w dyskusji zwrócił uwagę Jerzy Gryglewicz. Nawiązał mianowicie do małych ośrodków, które wykonują po kilkanaście prostych zabiegów z zakresu ortopedii.

- Takie ośrodki bardziej szkodzą niż pomagają, więc powinno je się eliminować w kontraktowaniu. Kryterium jakości powinno być przez ortopedów bezwzględnie respektowane - argumentował ekspert.

Wtórował mu także Marek Synder, kierownik Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Strumień pieniędzy należy kierować do tych ośrodków, które są duże, mają wysoki stopień referencyjności i wykonują dużo zabiegów. Mają dzięki temu doświadczenie, a to skutkuje mniejszą ilością powikłań - tłumaczył. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.