Leczenie parkinsona metodą głębokiej stymulacji mózgu: mamy w Polsce potencjał…
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   02 grudnia 2016 13:18

Eksperci postulują, że należy jak najszybciej wdrożyć model zarządzania chorobą Parkinsona adekwatny do potrzeb zdrowotnych starzejącego się społeczeństwa i stworzyć sieć referencyjnych, wyspecjalizowanych ośrodków.

Obecnie żaden ze znanych sposobów leczenia parkinsona nie jest w stanie zahamować naturalnego postępu choroby, jednak właściwie dobrana terapia pozwala choremu aktywnie funkcjonować przez wiele lat. Jedną z nich, stosowaną w zaawansowanej postaci tego schorzenia, jest głęboka stymulacja mózgu (deep brain stimulation - DBS).

Ciągłą stymulację mózgu przy użyciu stymulatora implantowanego podskórnie zapoczątkowali niezależnie w 1987 r. neurochirurdzy Alim-Louis Benabid (Francja) i Jean Siegfried (Szwajcaria). Wykazano wówczas, że taka metoda może być alternatywą dla chirurgii ablacyjnej, dotychczas wykorzystywanej z dużymi sukcesami. 

Obecnie obustronna implantacja elektrod do części wewnętrznej gałki bladej (GPi) czy jądra niskowzgórzowego (STN) staje się na świecie coraz bardziej popularnym i efektywnym sposobem leczenia chorych na parkinsona. Specjaliści przekonują, że potencjał drzemie również w Polsce.

Kadra jest, gorzej z finansowaniem
Mamy świetnych neurologów i neurochirurgów, którzy są najlepsi w swoim zawodzie na skalę światową. I to jest przede wszystkim fundament sukcesów. Problemy typu niska refundacja to tylko detale, które wcześniej czy później zostaną rozwiązane.

A jaki jest koszt przygotowania placówki medycznej do wykonania procedury DBS?

- Trzeba posiadać system do planowania zabiegu, ramę stereotaktyczną, sprzęt do mikrorekordingu, microdrive'a, nie mówiąc o rezonansie magnetycznym (MRI) czy tomografii komputerowej (CT). Całkowity koszt takiego sprzętu wynosi ok. 500 tys. dolarów.

Do tego niezbędny jest zespół neurologów i neurochirurgów - a nawet inżynierów biomedycznych, jak to się dzieje za granicą.

16 ośrodków w Polsce
-  Tworząc nowe generacje stymulatorów DBS, prowadzimy badania na modelach komputerowych oraz na pacjentach. Projektujemy coś, co można nazwać techniczną nawigacją, która dotyczy optymalnej lokalizacji elektrod w mózgu. Tworzymy także oprogramowanie, które pomaga neurologom i neurochirurgom w dostosowywaniu parametrów urządzenia do indywidualnych potrzeb pacjenta - mówi prof. Cameron McIntyre, inżynier biomedyczny z Uniwersytetu Case Western Reserve w Cleveland (USA).

Zgodnie z danymi „Barometru WHC” - raportu nt. zmian w dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce przygotowanego przez krakowską Fundację Watch Health Care, w Polsce na początku 2016 r. było 16 ośrodków implantujących stymulatory DBS, a w największych z nich wykonywano ok. 70 zabiegów rocznie (35 pacjentów).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR