Leczenie zapalenia jelit może zapobiegać parkinsonowi

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 kwietnia 2018 15:24


Leczenie zapalenia jelit może zapobiegać parkinsonowi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Osoby cierpiące na nieswoiste zapalenia jelit są o 28 proc. bardziej narażone na rozwój choroby Parkinsona. Zastosowanie terapii przeciwzapalnej pomaga jednak zredukować stopień ryzyka do poziomu niższego, niż w populacji ogólnej - informuje pismo "JAMA Neurology".

Leczenie pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit, takimi jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna, za pomocą monoklonalnych przeciwciał anty-TNF-alfa, spowodowało zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona o 78 proc. w porównaniu z nieleczonymi w ten sposób pacjentami.

Badaniami objęto ponad 144 tys. osób z nieswoistymi zapaleniami jelit oraz ponad 720 tys. zdrowych osób.

Informacje te pomogą ulepszyć działania prewencyjne poprzez wdrożenie badania pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit pod kątem objawów choroby Parkinsona. Zapalenia jelit zazwyczaj poprzedzają objawy choroby neurodegeneracyjnej o dekady, dlatego należy sprawdzić możliwość zastosowania leczenia przeciwciałami anty-TNF-alfa w celu obniżenia ryzyka w tej grupie pacjentów - piszą naukowcy z Icahn School of Medicine w Nowym Jorku.

- Ogólnoustrojowy stan zapalny jest istotnym komponentem nieswoistych zapaleń jelit, a także może przyczyniać się do stanu zapalnego w obrębie układu nerwowego przy chorobie Parkinsona - zauważa autorka analizy dr Inga Peter.

Dotychczas sądzono, że terapia za pomocą przeciwciał anty-TNF-alfa w sposób ograniczony wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, gdzie zlokalizowane są mechanizmy sterujące rozwojem choroby Parkinsona. Związki stosowane podczas leczenia uważano za zbyt duże, by mogły przeniknąć przez barierę krew-mózg. Te badania sugerują, że leki niekoniecznie muszą przenikać przez tę barierę, by zapobiegać lub leczyć stan zapalny w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Istnieje także możliwość, że u pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit bariera ta jest nieszczelna, co pozwala wnikać dużym cząsteczkom - wyjaśniają autorzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR