Lek na białaczkę zrewolucjonizuje leczenie chorych na Parkinsona?

ZDROWIE

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   19 października 2015 14:23


Lek na białaczkę zrewolucjonizuje leczenie chorych na Parkinsona? Nilotinib, lek stosowany w leczeniu białaczki pomaga również chorym na parkinsona. Niestety, jest bardzo drogi. Fot. Fotolia

Na konferencji Neuroscientist 2015, która odbywała się w miniony weekend (17-18 października br.) w Chicago ogłoszono wyniki spektakularnych badań. Lek stosowany w leczeniu białaczki, nilotinib, pomaga chorym w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona.

Jak pisze „Gazeta Wybrcza”, powołując się na tygodnik „New Scientist”, nilotinib okazał się niezwykle skuteczny. Do tego stopnia, że przykuci do łóżka chorzy byli w stanie wstać i poruszać się o własnych siłach.

Lek prawdopodobnie działa, usprawniając naturalny mechanizm oczyszczania się mózgu ze szkodliwych złogów. To one są obwiniane za obumieranie neuronów w mózgach osób chorych. Nilotinib wykryto w płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów, co oznacza, że przenika przez barierę krew - mózg. Badacze odkryli też, że u chorych po leczeniu obniżył się poziom szkodliwych białek: białka tau, beta-amyloidu i alfa-synukleiny, które uważane są za przyczynę choroby.

Nilotinib jest już dopuszczony do sprzedaży i stosowany w leczeniu białaczki szpikowej. Przy dużych dawkach stosowanych w jej leczeniu ma przykre skutki uboczne, ale w próbach leczenia choroby Parkinsona skuteczne okazały się znacznie niższe dawki leku.

Niestety, po zakończeniu badań klinicznych i odstawieniu leku stan wszystkich pacjentów się pogorszył. Wielu z nich starało się zakupić lek samodzielnie, ale jest niezwykle drogi. Miesięczna kuracja kosztuje aż 10 tys. dolarów.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.