Lekarze: niedoczynność tarczycy nieleczona nawet u połowy chorych
Autor: PAP/Rynek Seniora   26 maja 2015 09:01

Niedoczynność tarczycy imituje bardzo wiele chorób, dlatego zanim pacjenci usłyszą właściwą diagnozę, odwiedzają kilku lekarzy różnych specjalności - alarmują eksperci w Światowym Dniu Tarczycy. U 50 proc. osób schorzenie jest nierozpoznane i nieleczone. Ryzyko niedoczynności tarczycy wzrasta wraz z wiekiem i w okresie okołomenopauzalnym.

Tymczasem niedoczynność tarczycy może prowadzić do pojawienia się groźnych powikłań, w tym chorób układu sercowo-naczyniowego, depresji, niedokrwistości, zaburzeń lękowych, infekcji, nawracających poronień. Jeśli występuje u kobiety w ciąży i nie jest leczona, jej dziecko jest zagrożone opóźnieniem rozwoju fizycznego i umysłowego.

Specjaliści przypominają zarazem, że od początku 2015 r. diagnozowanie chorób tarczycy w Polsce stało się łatwiejsze, lekarze rodzinni zyskali bowiem możliwość wykonywania USG tego narządu oraz oznaczania poziomu wolnych hormonów tarczycy we krwi.

W poniedziałek (25 maja), na konferencji prasowej w Warszawie, na której zainicjowano szóstą edycję kampanii pt. "Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy", wiceprezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego prof. Marek Ruchała przypomniał, że z niedoczynnością tarczycy mamy do czynienia wówczas, gdy gruczoł ten produkuje za mało hormonów tarczycowych w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Kobiety chorują na nią 10 razy częściej niż mężczyźni.

Trudno o prawidłową diagnozę
Objawy choroby rozwijają się bardzo powoli, są bardzo niespecyficzne i mogą imitować wiele innych schorzeń. Może pojawić się apatia, nietolerancja zimna, pogorszenie tolerancji wysiłku, ciągłe zmęczenie. - Takie same objawy występują też w przypadku niedokrwistości, a całą sprawę komplikuje fakt, że niedoczynność tarczycy również może do niej prowadzić. Chorzy są więc leczeni na niedokrwistość, ale ich samopoczucie nie poprawia się - tłumaczył prof. Ruchała.

Jak dodał, pacjenci z niedoczynnością tarczycy zaczynają też odczuwać pogorszenie sprawności umysłowej, brak koncentracji, senność. Jednak chorzy w starszym wieku często uważają, że objawy te są efektem starzenia się i nie szukają pomocy. Z kolei osoby młode tłumaczą je sobie zmęczeniem, nadmiarem pracy.

Dochodzi też do spowolnienia przemiany materii - pojawiają się zaparcia, tendencja do tycia przy prawidłowym lub wręcz zmniejszonym apetycie. Występują także zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę, spadek libido, skóra staje się sucha, a włosy i paznokcie cienkie i łamliwe. Z powodu obrzęków zmienia się wygląd twarzy.

- Niedoczynność tarczycy może dawać objawy ze strony wielu narządów, gdyż receptory dla hormonów tarczycowych znajdują się w całym organizmie. Dlatego, nasi pacjenci, zanim usłyszą prawidłową diagnozę, trafiają często do kardiologów, psychiatrów, dermatologów, a dopiero w ostatniej kolejności do endokrynologów - powiedział prof. Ruchała.

Dr Michał Sutkowski, prezes warszawskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych, zwrócił uwagę, że ponieważ niedoczynność tarczycy jest bardzo podstępną chorobą, która imituje bardzo wiele schorzeń, około połowa pacjentów nie wie, że na nią choruje. - Dlatego środowisko medyczne, w tym lekarze rodzinni i endokrynolodzy, mają do odegrania ogromną rolę edukacyjną rolę wobec społeczeństwa - podkreślił.

Jak przeciwdziałać
Prof. Ruchała zaznaczył, że schorzenie leczy się prosto przy pomocy preparatów lewoskrętnej tyroksyny (L-tyroksyny).

Prof. Ruchała podkreślił, że znacznie częstsza jest nabyta niedoczynność tarczycy, a jej główną przyczynę stanowi autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (tzw. choroba Hashimoto).

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.