Lekarze ostrzegają przed afrykańskimi upałami

ZDROWIE

Autor: PPOZ/Rynek Seniora   26 lipca 2018 10:12


Lekarze ostrzegają przed afrykańskimi upałami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ciągu najbliższych dni temperatura ma wzrosnąć znacznie ponad 30 stopni Celsjusza. - Wysokie temperatury mogą być zabójcze dla organizmu, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Chrońmy ciała, unikajmy przegrzania i nie zapominajmy o wypijaniu odpowiedniej ilości wody - przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Gdy temperatura osiąga 30 stopni Celsjusza wzrasta zagrożenie udarem cieplnym. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku przegrzania głowy i karku.

- Zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, odwodnienia i drastycznej utraty elektrolitów. W najgorszej sytuacji może dojść do utraty przytomności i zaburzeń w oddychaniu - przypominają lekarze PPOZ.

W grupie osób najbardziej narażonych są osoby starsze. Gdy słupek rtęci przekracza 30 stopni Celsjusza zaleca się, aby seniorzy pozostali w domach, szczególnie w południe. Jeśli wyjście jest konieczne - nie powinni zapominać o przewiewnym, lekkim stroju i nakryciu głowy. Pod ręką warto mieć zawsze butelkę wody.

Zalecane jest noszenie jasnych, lekkich ubrań i nakryć głowy. Oczy należy chronić przy pomocy okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, natomiast przed wyjściem na słońce skórę zabezpieczamy odpowiednimi kremami ochronnymi.

- Samopoczucie w upały poprawi spożywanie ''lżejszych'' potraw: sałatki, owoce, warzywa. Nie nadużywajmy alkoholu, spędzajmy w miarę możliwości 2-3 godziny w chłodnym miejscu. Ani na chwilę nie pozostawiajmy w zamkniętym samochodzie dzieci i zwierząt - radzą lekarze PPOZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR