
W ciągu najbliższych dni temperatura ma wzrosnąć znacznie ponad 30 stopni Celsjusza. - Wysokie temperatury mogą być zabójcze dla organizmu, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Chrońmy ciała, unikajmy przegrzania i nie zapominajmy o wypijaniu odpowiedniej ilości wody - przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Gdy temperatura osiąga 30 stopni Celsjusza wzrasta zagrożenie udarem cieplnym. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku przegrzania głowy i karku.
- Zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, odwodnienia i drastycznej utraty elektrolitów. W najgorszej sytuacji może dojść do utraty przytomności i zaburzeń w oddychaniu - przypominają lekarze PPOZ.
W grupie osób najbardziej narażonych są osoby starsze. Gdy słupek rtęci przekracza 30 stopni Celsjusza zaleca się, aby seniorzy pozostali w domach, szczególnie w południe. Jeśli wyjście jest konieczne - nie powinni zapominać o przewiewnym, lekkim stroju i nakryciu głowy. Pod ręką warto mieć zawsze butelkę wody.
Zalecane jest noszenie jasnych, lekkich ubrań i nakryć głowy. Oczy należy chronić przy pomocy okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, natomiast przed wyjściem na słońce skórę zabezpieczamy odpowiednimi kremami ochronnymi.
- Samopoczucie w upały poprawi spożywanie ''lżejszych'' potraw: sałatki, owoce, warzywa. Nie nadużywajmy alkoholu, spędzajmy w miarę możliwości 2-3 godziny w chłodnym miejscu. Ani na chwilę nie pozostawiajmy w zamkniętym samochodzie dzieci i zwierząt - radzą lekarze PPOZ.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych