Lekarze porozumieli się z NFZ. Dostaną więcej za pacjentów 75+ i tych z domów opieki
Autor: PAP/Rynek Seniora   15 grudnia 2016 09:48

Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim oraz w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia zadecydowali o przedłużeniu umów z NFZ. Fundusz zagwarantował im m.in. wyższe stawki za leczenie pacjentów, którzy ukończyli 75 lat oraz przebywających w domach opieki.

Porozumienie Zielonogórskie (PZ) zadecydowało o podpisaniu aneksów umów jedynie na pierwsze półrocze przyszłego roku. Natomiast Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) w sobotę podejmie decyzję, czy umowy zostaną podpisane na cały rok, czy na krótszy okres. W ostatnich tygodniach przedstawiciele obu organizacji kilkakrotnie rozmawiali z NFZ i negocjowali warunki umów.

Prezes PPOZ Bożena Janicka poinformowała, że część postulatów lekarzy będzie negocjowana z przedstawicielami Funduszu w przyszłym roku. Jest to związane m.in. z planowaną przez resort zdrowia zmianą funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej. Prezes zaznaczyła jednak, że obecnie warunki aneksowania umów są uzgodnione i kontraktowanie prawdopodobnie będzie mogło rozpocząć się już w poniedziałek (19 grudnia).

Również lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zadecydowali o przedłużeniu umów. Ocenili, że warunki zaproponowane przez NFZ "w znakomitej większości" uwzględniają ich uwagi.

Zasady finansowania
Zarządzenie określające warunki udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna podpisał w poniedziałek (12 grudnia).

Wprowadza ono m.in. wzrost wartości stawki kapitacyjnej (za każdego pacjenta) za leczenie osób powyżej 75 roku życia oraz podopiecznych domów pomocy społecznej, w związku z tym, że ta grupa pacjentów często zgłasza się do lekarzy POZ. Zwiększone będzie także finansowanie świadczeń profilaktyki chorób układu krążenia, wprowadzone zostaną też rozwiązania wpływające na poprawę do ich dostępności.

Zarządzenie umożliwi także realizację i rozliczanie w POZ konsultacji specjalistycznych w ramach wczesnej diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia i cukrzycy, dla osób, u których w wyniku badania w profilaktyce chorób układu krążenia, stwierdzone zostało wysokie ryzyko lub choroba sercowo-naczyniowa.

W piśmie do PPOZ Jacyna wyjaśnia, że powrót do rozmów na temat dalszego wzrostu nakładów na POZ będzie możliwy jedynie w przypadku ewentualnego zwiększenia planu finansowego Funduszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR