Lekarze: przepisy o transporcie sanitarnym zagrażają zdrowiu i życiu pacjentów

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 czerwca 2017 07:48


Lekarze: przepisy o transporcie sanitarnym zagrażają zdrowiu i życiu pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przepisy dotyczące transportu sanitarnego powodują, że dochodzi do sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu pacjentów - ocenia Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL). Jego zdaniem, karetki pogotowia ratunkowego powinny móc przewozić pacjenta z jednego szpitala do drugiego.

W poniedziałek (26 czerwca) OZZL zaapelował do ministra zdrowia o zmianę przepisów regulujących funkcjonowanie transportu sanitarnego. Zdaniem lekarzy, ich obecne brzmienie powoduje, że dochodzi do sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu pacjentów.

Chodzi o przepisy, zgodnie z którymi lekarz koordynator ratownictwa medycznego (ani żadna inna osoba) nie ma prawa skierować karetki pogotowia ratunkowego w celu przewiezienia pacjenta ze szpitala do innej placówki, gdzie jest możliwość udzielenia mu koniecznej pomocy medycznej.

Niezależnie od stanu zdrowia pacjenta, transport taki powinien zapewnić szpital. W praktyce jednak wiele szpitali nie ma własnego transportu sanitarnego i korzysta z firm zewnętrznych, które nierzadko nie są w stanie zapewnić transportu natychmiast. W rezultacie może dochodzić do sytuacji, w których życie lub zdrowie chorego jest zagrożone. Natychmiastowy transport mogłoby zapewnić pogotowie ratunkowe, ale - zgodnie z przepisami - nie wolno mu tego zrobić.

- Lekarze - na szczęście dla chorych - korzystają najczęściej w takich sytuacjach z klauzuli sumienia, które nie pozwala lekarzowi na narażanie zdrowia i życia chorego i łamią przepisy dotyczące transportu sanitarnego. Nie powinna jednak mieć miejsca taka sytuacja, gdy tylko sumienie lekarskie chroni życie i zdrowie ludzkie, a nie robią tego przepisy prawa - podkreśla OZZL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR