Lekarze rodzinni: chcemy odblokować pacjentom dostęp do wczesnej diagnozy
Autor: Iwona Bączek, PAP/Rynek Seniora   29 marca 2017 10:02

We wtorek (28 marca) Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz organizacje zrzeszające pacjentów podpisały list intencyjny dot. współpracy. Przedstawiciele pacjentów mają m.in. wspierać lekarzy rodzinnych w koniecznych zmianach w funkcjonowaniu podstawowej opieki zdrowotnej. Jednym z problemów jest szybkie starzenie się populacji, co wiąże się z wielochorobowością, współchorobowością oraz potrzebą kompleksowej opieki medycznej.

Ma ona obejmować współdziałanie w kierunku poprawy funkcjonowania systemu publicznej ochrony zdrowia oraz w dziedzinie rozwiązywania problemów i reprezentowania interesów chorych pozostających pod opieką lekarzy rodzinnych. Celem jest lepsze działanie POZ, łatwiejsza dostępność świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz ich wysoka jakość i bezpieczeństwo.

- Przez ostatnie 25 lat lekarze rodzinni zostali ''wyciszeni'' różnymi ograniczeniami systemu, w którym przyszło im pracować. Obecnie chodzi o to, aby byli pacjentowi potrzebni zarówno w zdrowiu (profilaktyka) jak i w chorobie (diagnozowanie i leczenie) - mówiła podczas spotkania dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej.

- Chcemy wspólnie z organizacjami pacjenckimi analizować te zakresy, które najbardziej blokują pacjentom dostęp do wczesnej diagnozy. Zamierzamy także podnosić kwestię potrzeby ściągnięcia młodych lekarzy do podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ brak nowych kadr jest coraz bardziej palącym problemem - dodała konsultant.

Zwróciła również uwagę na wagę wsparcia pacjenta w chorobie, którego nie zawsze może udzielić rodzina.

- Zależy nam na tym, aby lekarze POZ mieli możliwość pokierowania osoby z chorobą przewlekłą do odpowiedniej organizacji pacjenckiej, która będzie w stanie skutecznie mu takiego wsparcia udzielić - zaznaczyła dr Jankowska-Zduńczyk.

Dr hab. Tomasz Tomasik, prezes Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce przypomniał natomiast, że zadaniem i celem lekarza rodzinnego jest budowanie właściwych relacji z pacjentem i sprawowanie nad nim opieki na odpowiednim poziomie.

Bariery do pokonania
- Na razie zamiast tego mamy do czynienia z dominacją przepisów nad relacją lekarz-pacjent i z ograniczeniami finansowymi. Co możemy w tej sytuacji zdziałać? Proponujemy włączenie pacjenta w odpowiedzialność za własne zdrowie. Chcemy także być jego przewodnikiem po trudnym systemie ochrony zdrowia i koordynatorem procesu leczenia - mówił prezes KLRwP.

Lekarze i pacjenci zwrócili uwagę na duży stopień skomplikowania systemu ochrony zdrowia w Polsce i podkreślili, że zasady jego organizacji nie są łatwe do zrozumienia zarówno dla chorych, jak i ich rodzin.

Kolejnym problemem jest, w ich ocenie, szybkie starzenie się populacji, co wiąże się z wielochorobowością, współchorobowością oraz potrzebą kompleksowej opieki medycznej. Tymczasem jest ona poddana nadmiernej fragmentaryzacji - pacjenci leczą się w licznych poradniach specjalistycznych. Do tego dochodzi czas oczekiwania na konsultacje specjalistyczne wydłużający się nawet do kilkunastu miesięcy.

- Największym kłopotem dla pacjentów jest długi czas oczekiwania na konsultacje u specjalistów. Bardzo ważne dlatego jest właściwe do nich kierowanie chorych przez lekarzy rodzinnych, ponieważ błędne skierowanie znacznie przedłuża postawienie właściwej diagnozy i leczenie - podkreśliła prezes Stowarzyszenia Pacjentów Reumatycznych i Ich Sympatyków Jolanta Grygielska.

Jako przykład Grygielska podała zapalenie stawów, które może być początkiem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), tocznia rumieniowatego układowego oraz spondyloartropatii (zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa). - Wielu chorych z tą dolegliwością najpierw błędnie kierowanych jest do ortopedy, czasami nawet jeszcze do neurologa, a nie od razu do reumatologa. Skutkiem tego jest przedłużanie się o wiele miesięcy rozpoznania choroby - przekonywała.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR